گروهی از دیرینه شناسان آمریکایی بقایای اولین دایناسور شاخ درازی را کشف کردند که طول شاخ هایش به حدود 1.5 متر می رسد.این دایناسور بزرگسال یکی از غول پیکرترین علفخواران اکوسیستم خود بوده است.

به گزارش دیجیتال ژورنال ، محققان موزه تاریخ طبیعی یوتاه و دانشگاه یوتاه موفق به کشف این بقایا شده اند. این کشف می تواند اطلاعات جدیدی را در خصوص تاریخ طبیعی آمریکای شمالی در اختیار دانشمندان قرار دهد.

این دیرینه شناسان در این خصوص اظهار داشتند: ما واقعا اطلاعات بسیار اندکی از دایناسورهای مکزیک در اختیار داریم. این کشف جدید می تواند آگاهی ما را نسبت به دایناسورهای این منطقه در دوره کرتاسه پایانی افزایش دهد.

این دایناسور شاخ دراز که Coahuilaceratops magnacuerna نام دارد حدود 72 میلیون سال قبل در مکزیک می زیسته و علفخوار بوده و بین 4 تا 5 تن وزن داشته است.

دیرینه شناسان آمریکایی با بررسی اسکلت و جمجمه این جانور ماقبل تاریخ دریافتند که این دایناسور در لحظه مرگ یک نمونه بزرگسال بوده و احتمالا در کنار گروه دیگری از نمونه های جوان که بقایای آنها نیز در همان سایت پیدا شده می زیسته است.

ارزیابی ها نشان می دهد که Coahuilaceratops magnacuerna حدود 6.5 متر طول داشته و ارتفاع آن تا ساق پا بین 1.8 تا 2.1 متر بوده است.

جمجمه این دایناسور طولی حدود 1.8 متر داشته است. این دایناسور بزرگسال یکی از غول پیکرترین علفخواران اکوسیستم خود بوده و بنابراین به احتمال زیاد از شکارچیان بزرگی چون تیرانوساروس واهمه نداشته است.

این جانور ماقبل تاریخ دارای دو شاخ بزرگ بوده است که طول هر یک از آنها بین 1.5 تا 2 متر بوده است.