یک شرکت روسی که روی فناوری‌های مختلف سرمازایی و قابلیت‌های فیزیک و شیمی مواد در درجه حرارت‌های بسیار پایین فعالیت می‌کند، بتازگی ادعای جالب‌توجهی درخصوص دانش کریونیکس یا همان «علم منجمد ساختن انسان» برای احیای دوباره در آینده مطرح کرده که آن را کانون توجه علاقه‌مندان این حوزه و دیگر محققان و آینده نگران قرار داده است.

ماجرا از این قرار است که این شرکت ادعا می‌کند از این پس می‌تواند به مشتریانش قول زندگی و حیات طولانی‌تر را بدهد. در واقع اگر این ادعا درست باشد، مثل فیلم‌های علمی ـ تخیلی که به طرق مختلفی از جمله کپی‌برداری ژنتیکی و بدل‌سازی، فریز کردن یا نگهداری در شرایط عجیب و غریب و روش‌های دیگر افراد را برای بیداری دوباره در آینده و در مواقع لزوم نگهداری می‌کنند، آنها می‌خواهند افراد داوطلب و مشتریان خود را برای هر دوره زمانی دیگری در آینده که مایل باشند، با فناوری مخصوص سرما محور خود حفظ کنند. محققان این شرکت با دفاع از عملکرد خود ادعا می‌کنند مغز انسان همچون یک درایو سخت رایانه عمل می‌کند و محتویاتش را می‌توان منجمد و ذخیره‌سازی کرد.

دستیابی به شیوه‌ای از فناوری ذخیره و بازیابی داده‌های مغز انسان از راه فناوری سرمازایی یا حتی ادعای آن در حالی اخبار و بحث‌های چالش برانگیزی را پیرامون خود مطرح می‌سازد که خود دانش منجمدسازی انسان و حواشی گوناگون آن در دنیا حوزه‌ای غیرقانونی به شمار می‌رود.

از طرفی، هر چند این شرکت به مشتریانش نوید داده که مغزشان را برای هر زمانی در آینده که مایل باشند حفظ و نگهداری می‌کند اما دانشمندان اساسا این مفهوم ضمنی که بدن انسان بتواند جوانی را از سر گرفته و دچار فرآیند جوان‌سازی دوباره شود، قبول ندارند و به طور کلی آن را رد می‌کنند. با وجود این افرادی هم هستند که همیشه سودای زندگی طولانی و به خواب رفتن و دوباره بیدار شدن در زمانی دیگر را جستجو می‌کرده‌اند و اکنون تصور می‌کنند بی‌شک راه فرار مناسبی برای فرار از دست مرگ و زندگی طولانی یافته‌اند. آنها می‌گویند آماده‌اند بخت و اقبال خودشان را با پرداخت سرمایه‌ای برای منجمد ساختن مغزشان امتحان کنند تا این که زمانی در آینده فناوری‌های پیشرفته امکان ادامه زندگی دوباره آنها را فراهم کند، البته بعد از این که در قالب بدن جدیدی به هوش آمده و زندگی در آینده را از سر گیرند.

این طرز تفکر که افراد در سایه ادعای چنین دانشی می‌خواهند زندگی جدیدی را در آینده تجربه کنند در حالی مطرح می‌شود که اغلب دانشمندان و حتی آینده نگران معتقدند جدا از مباحث اخلاقی ورود به این حوزه، هیچ‌گونه منطقی نیز در آن وجود ندارد. به عبارتی این دسته از دانشمندان و آینده نگران معتقدند حتی به‌رغم نبود دلایل و مستندات علمی در خصوص فرآیند احیای دوباره و جوان شدن مجدد بدن پس از یک دوره خاموشی، باز هم برای این که افراد بخواهند آگاهانه از دور زندگی خود را خارج کنند به امید این که در آینده با شرایط بهتر و متفاوتی زندگی را از سر بگیرند، رویکرد و دلیل منطقی وجود ندارد.

اما اساس ادعای چالش برانگیز محققان این شرکت بر تشابه الگوی عملکردی مغز و حافظه سخت رایانه است، به نحوی که آنها معتقدند چون کارکرد عملیاتی مغز انسان مشابه یک درایو حافظه سخت رایانه است و از طرفی داده‌های ذخیره شده در این گرداننده را می‌توان کپی، ذخیره‌سازی و منتقل کرد، بنابراین محتویات مغز انسان را نیز می‌توان برای آینده منجمد و ذخیره‌سازی کرد.

در همین رابطه، دانیلا مدودف که کار راه‌اندازی نخستین تجهیزات منجمدسازی انسانی این شرکت را در خارج از ایالات متحده به عهده دارد، می‌گوید: «به عنوان مثال ما می‌دانیم که شخصیت در مغز ذخیره می‌شود؛ پس وقتی که بدن فردی پیر می‌شود، می‌توان آن را نگه داشت. ما به مشتریان خود می‌گوییم این فناوری شیوه ارزان، بی‌خطر و احتمالا بهترین راه حل حفاظت و نگهداری درست و حسابی برای منجمد کردن مغز محسوب می‌شود.»

اما در حالی که دانش کریونیکس یا همان منجمد ساختن انسان‌ها به امید احیا و به هوش آمدن در آینده در بیشتر کشورها از جمله فرانسه غیر قانونی تلقی می‌شود، شرکت مزبور تاکنون 4 بدن کامل و 8 سر را در خمره‌های فلزی انباشته از نیتروژن مایع ذخیره‌سازی کرده است. در این میان هر چند تعدادی از این بسته‌های منجمد شده در خانه و توسط خویشاوندان مشتریان نگهداری می‌شود، اما بیشترشان در کنار همدیگر در محفظه‌هایی در انبار این شرکت روی هم جمع شده‌اند؛ جایی که بازدیدکنندگان در فضای مه‌آلود یخ زده بسیار سردی باید چشم‌های خود را تیز کنند تا محل انبار کردن بدن‌های منجمد شده را مشاهده نمایند.

اما برای شروع دوباره زندگی مشتریان منجمد شده در زمان آینده، آنها می‌گویند تنها کاری که لازم است انجام شود به کار انداختن قلب‌های افراد است. بعد از آن شاهد فردی خواهیم بود که دوباره در حال زندگی است و این انتظار با تکیه بر پیشرفت سریع و پر شتاب فناوری‌های مختلفی از جمله نانو فناوری و فناوری‌های پزشکی در زمان آینده است که بی‌تردید نقش بسزایی برای کمک به معکوس ساختن روند پیر شدن و مرگ سلولی ایفا خواهند کرد.

به بیان دیگر به مجرد این که دانش بشری بتواند این نوع از نانو ـ جراحی را در سطح سلولی به انجام برساند، می‌توان انتظار داشت افراد را از وضعیت انجماد ایستایی یا همان حالت وقفه انجمادی خارج کرد، به این ترتیب می‌توان با استفاده از فرآیند گرم کردن تدریجی، شروع تغییرات حیاتی را کلید زد و در نهایت فرد را به طور کامل در وضعیت احیا و هوشیاری تثبیت شده‌ای یعنی زنده بودن تحویل گرفت.

از دیگر اخبار جالب توجه درباره این شرکت و فعالیت‌هایش باید به این مورد اشاره کرد که از سال 2005 و آغاز راه‌اندازی شرکت و فعال شدن بخش انجماد انسانی، آنها خمره‌های نگهداری جدیدی را با پیش‌بینی و سفارش دست کم 30 مشتری ساخته‌اند که برخی از این مشتریان از قبل قراردادهای خود را بسته‌اند.

این مشتریان که از قبل برای خود جا رزرو کرده‌اند هر یک با باورها و اعتقادات مختلفی پا به قلمرو یخی دانش منجمدسازی انسان گذاشته‌اند، اما تقریبا همگی در یک مورد اتفاق نظر دارند و آن شانس زندگی در حال و هوای آینده است و در حال حاضر فناوری ذخیره‌سازی در حالت انجماد را تنها شانس ممکن برای فرار از وضعیت فعلی یا حتی مرگ خود می‌دانند قیمت. انجماد مغزی 10 هزار دلار و برای انجماد کل بدن 30 هزار دلار است که به صورت پیشاپیش و بیعانه دریافت می‌شود.

اما دانشمندان انستیتو زیست‌شناسی برودتی اتحاد جماهیر شوروی سابق که اکنون مقر آن در کشور اکراین است درخصوص دانش منجمد ساختن انسان برای احیای مجدد در آینده و بویژه فناوری پیشنهادی این شرکت، نظر دیگری دارند. دانشمندان این مرکز تحقیقاتی که در زمینه برودت شناسی زیستی فعالیت می‌کند با اظهارات شدیداللحنی با ایده مطرح شده این شرکت برخورد کرده‌اند.

در همین رابطه والنتین گریشنکوف، مدیر پایگاه اکراینی این انستیتو معتقد است آنها افرادی متقلب هستند که تنها به دنبال پول زیاد می‌گردند و کارشان نیز حقه و کلاهبرداری است. «اگر امروز یک بدن انسانی را منجمد کنید که حتی تندرست و زنده باشد، بی‌شک پس از آن که فرآیند از انجماد درآمدن و آب شدن یخ صورت پذیرفت دیگر زنده و سالم نخواهد بود. دانش بشری و پیشرفت فناوری تا امروز حتی اجازه منجمد ساختن و حفاظت و نگهداری اندام‌ها را نداده است و تنها در قلمرو سلولی پیشرفت‌هایی در زمینه دانش برودتی صورت گرفته است.»

با این اوصاف و علاوه بر شبهات و تردیدهای آشکاری که بر کل دانش و فناوری منجمدسازی انسان برای زندگی دوباره در آینده سایه افکنده است، پزشکان و کارشناسان این شرکت نیز راه‌های محتاطانه‌تری را در پیش گرفته‌اند. علاقه‌مندان و کارشناسان این حوزه معتقدند اکنون دیگر برای مشترکان فناوری کریونیکس زمانی که قلب از تپش باز می‌ایستد به مفهوم پایان همه چیز نیست.