قورباغه ـ ماهی توهم‌زا


در سال 2008 این حیوان بسیار عجیب در یکی از شناخته‌شده‌ترین مناطق آبی اطراف اندونزی شناسایی شد.

این حیوان دهان شکاف‌خورده بزرگ و ضخیمی دارد که در کنار خطوط رسم شده در قسمت‌های مختلف بدنش هر بیننده را دچار توهم و به‌هم‌ریختگی اعصاب می‌کند.

این حیوان به عنوان یکی از عجیب‌ترین گونه‌های تازه شناسایی‌شده در دنیا شناخته می‌شود.

 

گیاه کوزه‌ای گوشتخوار

این گیاه عجیب و غریب بومی در قله یکی از کوهستان‌های دورافتاده فیلیپین است. در حقیقت در این نقطه از جهان، رکورد جالب توجهی درخصوص حیات گیاهان گوشتخوار به ثبت رسیده است. این گیاه در سال 2009 شناسایی شد و از حیث ساختار کوزه مانندش به عنوان بزرگ‌ترین گیاه در دنیا شناخته می‌شود. این گیاه از آنچنان توانایی بالقوه‌ای در خوردن حیوانات برخوردار است به طوری که براحتی می‌تواند حیواناتی به بزرگی موش‌های صحرایی را نیز ببلعد.

 

 

هزارپای اژدهای صورتی

بدن این جانور صورتی روشن بوده و بویی همچون بادام از خود متصاعد می‌کند. برای نخستین بار و در سال 2007 در جنگل‌های تایلند شناسایی شد و نکته جالب توجه این‌که برای حفاظت از خود در برابر شکارچیان از سیانور هیدروژن استفاده می‌کند. حیوان با مشاهده شکارچی‌ای که در حال نزدیک شدن است، این ماده را از خود تراوش می‌کند و به این ترتیب مزاحم بسرعت از محل دور می‌شود.

 

 

اسب ماهی کوتوله ساتومی

ابعاد این حیوان تنها کمی بیشتر از یک گلابی است. این حیوان که سال 2008 و در یکی از غنی‌ترین مناطق اندونزی از حیث گونه‌های ناشناخته زیستی شناسایی شد، کوچک‌ترین اسب ماهی است که تاکنون شناخته شده است.

نام ساتومی که روی این حیوان گذاشته شده به احترام ساتومی اونیشی، کاشف آن است.

 

 

پوزه دراز فیلی

این حیوان عجیب و غریب در یکی از کوهستان‌های مرکزی تانزانیا شناسایی شده است. از حیث ابعاد بی‌شباهت به خرگوش نیست و می‌تواند با استفاده از زبان دراز خود طعمه مورد نظر را که عمدتا حیوانات بی‌استخوان هستند، از دل برگ‌های بزرگ بیرون کشیده و بخورد. کشف این حیوان به عنوان یکی از بزرگ‌ترین دستاوردها در زمینه شناسایی گونه‌های ناشناخته در آفریقا محسوب می‌شود.