کامرون برای فیلم‌برداری آواتار2، قرارداد ساخت ژرف‌پیمایی را امضا کرده که می‌تواند تا عمق 11کیلومتری اقیانوس پایین برود. این ژرف‌پیما می‌تواند هم‌زمان برنده جایزه 10میلیون دلاری ایکس‌پرایز نیز باشد.

محبوبه عمیدی: آواتار را دیده‌اید؟ این فیلم سه‌بعدی با فروش فوق‌العاده و بردن سه جایزه اسکار یکی از موفقیت‌ترین فیلم‌های سال گذشته بود. فکر می‌کنید آواتار می‌تواند دنباله‌ای داشته باشد؟ نظرتان در مورد ادامه داستان در اقیانوس‌های رؤیایی پاندورا و شاید عمیق‌ترین گودال اقیانوسی روی زمین چیست؟ برای ساخت چنین ادامه‌ای جیمز کامرون باید رکورد ژرف‌پیمای تریست را بشکند و به اعماق اقیانوس آرام سفر کند.

ژرف‌پیمای تریست

تصویری که مشاهده می‌کنید متعلق به این ژرف‌پیمای قدیمی است، تنها ژرف‌پیمای سرنشین‌دار جهان که موفق‌شده گودال چلنجر، عمیق‌ترین نقطه شناخته‌شده اقیانوس‌ها را تا عمق 10,911 متری پایین برود و بیش از 50 سال‌ است که رکورددار این موفقیت است.

به گزارش پاپ‌ساینس‌، بنیاد ایکس‌پرایز برای گرامی‌داشت پنجاهمین سالگرد این سفر پرمخاطره، جایزه‌ای 10میلیون دلاری را به اولین ژرف‌پیمای سرنشین‌دار خصوصی اختصاص خواهد داد که بتواند حداقل دوبار تا اعماق گودال چلنجر پایین برود. این اعلام رسمی چندین‌ماه پس از قرارداد کامرون و گروه استرالیایی سازنده ژرف‌پیما اعلام‌شده؛ اما فکر می‌کنید آواتار2 این فرصت طلایی را نیز به کارگردانش بدهد؟

علاقه بی‌پایان کامرون را به اعماق اقیانوس پیش از این در تایتانیک و بخشی از سری بیگانه دیده‌ایم. این‌بار هم او برای اینکه بتواند به اعماق اقیانوس‌های پاندورا در آواتار2 سفر کند، قراردادی را با یک تیم استرالیایی برای تولید یک ژرف‌پیمای اقیانوسی منعقد کرده که قادر است تا عمق نزدیک به 11کیلومتری اقیانوس پایین برود. ناگفته پیداست که اگر این پروژه به موفقیت برسد، کامرون شانس بردن جایزه 10میلیون دلاری ایکس‌پرایز را نیز خواهد داشت.

این ژرف‌پیما از مواد گوناگونی ساخته خواهد شد و نیروی آنرا موتورهای الکتریکی تأمین خواهند کرد. تیم فیلمبرداری از این ژرف‌پیما برای تهیه بخشی از فیلم سه‌بعدی کامرون استفاده خواهد کرد.

پیش از این تنها 3 سفر به اعماق گودال چلنجر واقع در انتهای جنوبی دراز گودال مارینا در اقیانوس آرام انجام شده که از میان آنها تنها یکی سرنشین‌دار بوده است. فیلم‌برداری سه‌بعدی از آواتار 2 در اعماق اقیانوس نه‌تنها می‌تواند به تولید فیلم موفق دیگری منجر شود، بلکه جیمز کامرون را به اولین کارگردان برنده جایزه ایکس‌پرایز تبدیل خواهد کرد و افتخار تازه‌ای را برای او رقم خواهد زد.