معاون سازمان فضایی ایران در نشست خبری به مناسبت هفته جهانی فضا با اشاره به برنامه‌های آتی این سازمان، از تاسیس آزمایشگاه فضایی و پایگاه پرتاب، طراحی ماهواره مخابراتی رادیوتلویزیونی و پرتاب ماهواره رصد 1 تا پایان سال خبر داد.

 

به گزارش فارس، نشست خبری ریاست سازمان فضایی ایران به مناسبت هفته جهانی فضا صبح امروز در محل سازمان فضایی ایران برگزار شد.
بنابراین گزارش، قرار بود این نشست با حضور رئیس سازمان فضایی برگزار شود که به علت فوت مادر دکتر فرقانی در جمعه شب هفته گذشته، محمد مردانی معاون فناوری فضایی سازمان فضایی پاسخگوی خبرنگاران شد.
مردانی با اشاره به کاربرد فناوری‌های فضایی مانند کاربردهای مخابراتی، رسانه‌ای، مدیریت بلایای طبیعی، هواشناسی، زمین شناسی و منابع آب، رویکرد بلندمدت کشور در این حوزه را تشریح کرد.
وی گفت: با توجه به رقابت سنگین کشورهای جهان در حوزه فناوری فضایی، ایران چشم انداز 20 ساله ای را برای ورود به این عرصه ترسیم کرده است که برنامه 10 ساله فضایی کشور در سال 85 به تصویب هیئت وزیران رسیده است.
وی با اشاره به تدوین سند جامع توسعه علوم و فناوری بخش فضایی کشور و تشکیل سازمان فضایی و جهت‌گیری کشور در ارتقا این جایگاه اظهار داشت: دستیابی به علوم فناوریهای نوین، زیرساخت‌ها و صنایع پیشرفته فضایی با حداکثر استفاده از توان ملی، منطقه ای و بین المللی از مهمترین برنامه‌ها و اهداف بخش فضایی کشور است.
معاون فناوری سازمان فضایی افزود: در برنامه‌های تحقیقاتی و دانشی بحث پژوهش‌های فضایی و تحقیقاتی و طراحی و ساخت ماهواره‌های دانشجویی با کاربری تحقیقاتی را در برنامه داریم که برخی از پروژه‌های آن در مرحله نهایی است و تاسیس آزمایشگاه ملی فضایی و پایگاه پرتاب از جمله زیرساخت‌های مدنظر است تا مدارگردها و اجرام فضایی در این محیط‌ها تست و آزمایش شود.

 

* برنامه سازمان فضایی برای ساخت ماهواره‌های مختلف

 

معاون فناوری فضایی سازمان فضایی ایران از طراحی و ساخت ماهواره‌های سنجش از دور و ماهواره‌های مخابراتی رادیو تلویزیونی به عنوان اهداف کلان این بخش نام برد و گفت: ایجاد مرکز هدایت و کنترل عملیات فضایی، طراحی و ساخت ایستگاه سنجش از دور، پرتاب ماهواره مشترک با کشورهای اسلامی و کشورهای منطقه آسیا/ اقیانوسیه در برنامه دیده شده است.
وی با بیان اینکه ماهواره سنجش از دور برای برنامه 10 ساله کشور دیده شده و هم اکنون فاز اول آن به اتمام رسیده است خاطرنشان کرد: در مورد ماهواره مخابراتی و رادیو تلویزیونی نیز قراردادهایی منعقد شده و کار طراحی آن آغاز شده است.
مردانی با تاکید بر استفاده از تمامی ظرفیت‌های علمی تحقیقاتی کشور برای توسعه دانش فضایی و همکاری تنگاتنگ با کشورهای منطقه آسیا اقیانوسیه گفت: در سالهای آینده ماهواره‌ای با 9 کشور عضو سازمان منطقه‌ای آسیا اقیانوسیه به طور مشترک پرتاب می‌شود و همچنین ماهواره مشترک ایران با کشورهای اسلامی در حال ساخت است.
مردانی از طراحی و تاسیس پایگاه‌های جدید ملی پرتاب ماهواره به عنوان یکی از اقدامات اساسی ایران خبر داد و گفت: ایران جزء معدود کشورهای صاحب دانش پرتاب ماهواره است و توانایی و قابلیتهای بومی ملی بسیاری دارد.

 

* پیش‌بینی اعزام انسان به فضا تا 10 سال دیگر

 

وی با اشاره به برنامه‌های طراحی و ساخت ماهواره برهای جدید برای اعزام انسان و طراحی، ساخت و پرتاب راکت های کاوش قبل از اعزام انسان به فضا گفت: طبق دستور رئیس جمهوری و انجام مطالعات اولیه برنامه اعزام فضانورد در یک برنامه زمان بندی 10 ساله انجام خواهد شد.
مردانی با تاکید بر اینکه این پروژه به تصویب رسیده و طراحی کلان آن نیز انجام شده است اضافه کرد: مطالعات اولیه اعزام فضانورد توسط دانشگاه‌های کشور انجام شده و به سازمان فضایی ارسال شده که این سازمان در حال طراحی و اجرای فاز اولیه آن است.
معاون سازمان فضایی ایران با بیان اینکه ظرفیت طراحی و ساخت ماهواره در کشور ایجاد شده و به اذعان کشورهای صاحب تکنولوژی فضایی، ایران توانایی بسیاری در این عرصه دارد افزود: در سالهای آتی بسیاری از دستاوردهای طراحی و ساخت ماهواره های و آزمایشگاههای کشور در این حوزه عملیاتی خواهد شد.

 

* هنوز دستوری برای پیوستن سازمان فضایی به نهاد ریاست ابلاغ نشده است

 

مردانی گفت: احداث و راه اندازی ایستگاههای زمینی در 8 نقطه کشور که دو نقطه آن در دست بهره برداری است.
مردانی افزود: در بحث ارتقای سازمان فضایی ایران و منفک شدن آن از مجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، این موضوع در شورای‌عالی اداری مطرح شده و پیشنهاداتی مبنی بر ارتقای سازمان فضایی و منفک شدن آن از وزارت ارتباطات مطرح شده اما برای اجرا باید مصوبات قانونی آن طی و ابلاغ شود.
وی ادامه داد: طبق این پیشنهاد سازمان فضایی ایران در زیرمجموعه نهاد ریاست جمهوری قرار می گیرد، اما این موضوع تاکنون به شورای‌عالی فضایی اعلام و ابلاغ نشده است.

 

* ماهواره زهره که از ابتدای انقلاب در دستور ساخت است، 4 سال دیگر پرتاب می‌شود

 

معاون سازمان فضایی ایران در مورد آخرین وضعیت ماهواره زهره گفت: این ماهواره از اوایل انقلاب در دستور کار ساخت و پرتاب قرار گرفته، که این ماهواره زهره را به عنوان یک ماهواره ملی بومی در کشور انجام خواهیم داد که قرارداد این پروژه نیز منعقد شده است.
وی ادامه داد: نزدیک به 50 مجموعه کاندید انجام زیرسیستم های این ماهواره هستند و ماهواره زهره یک پروژه یک بعدی نخواهد بود و چندین ماهواره با ویژگی‌های مختلف را در خود جای میدهد که طبق زمان بندی درنظر گرفته شده حداکثر تا 4 سال آینده پرتاب می‌شود.
مردانی در مورد قرارداد پرتاب این ماهواره با کشورهای دیگر گفت: قرارداد اولیه لغو شد و زهره تبدیل به مجموعه ای از ماهواره ها با قابلیت های مختلف شد که با اراده ملی و فکر و ساخت ایرانی در حال ساخت است.
وی در مورد اجاره مدارهای فضایی نیز گفت: تاکنون ایران سه موقعیت مداری در ارتفاع 36 هزار کیلومتری داشته که اجاره بخشی از این مدارها تمدید شده و بخشی دیگر نیز در حال تمدید است. همچنین ایران درحال ثبت موقعیت جدید است.

 

* تا پایان امسال یک ماهواره پرتاب می‌شود

 

معاون سازمان فضایی ایران در پاسخ در مورد وضعیت ماهواره "رصد 1 " گفت: طراحی و ساخت ماهواره رصد 1 به اتمام رسیده و تست‌های آن در حال انجام است که با احتساب حدود 4 ماه زمان برای تست های آن پیش بینی می شود این ماهواره تا پایان سال طبق گفته وزیر ارتباطات به فضا پرتاب شود.
وی افزود: ماهواره رصد 1 نوعی ماهواره کوچک سنجش از دور است که قرار است برخی قابلیتهای دیگر نیز به آن افزوده شود.

 

* پیش‌بینی پایان تدوین سند جامع هوا فضا تا اوایل سال آینده

 

مردانی در خصوص تدوین و تهیه سند جامع هوافضای کشور، گفت: این سند از سوی پژوهشگاه هوافضا تدوین به دولت ارسال شد که بار دیگر برای انجام برخی اصلاحات در دستور کار پژوهشگاه هوا فضا قرار گرفته است. پیش بینی می شود با انجام این اصلاحات تا پایان امسال و حداکثر اوایل سال آینده این سند آماده شود که تصویب آن می تواند رویکردهای جدیدتری را برای حوزه فضایی کشور به همراه داشته باشد.
وی در مورد مشارکت ایران در ساخت ماهواره محمد 1 که قرار است از سوی کشورهای اسلامی طراحی و پرتاب شود، افزود: این ایده خوبی است که در حال بررسی این طرح و امکان مشارکت در آن هستیم که با بررسی ابعاد مختلف آن چنانچه موضوع به صلاح کشور بود آمادگی خود را اعلام می کنیم.