ماهنامه ترویجی نجوم با انتشار شماره 200 خود آغاز بیستمین سال انتشارش را جشن گرفته است. این ماهنامه انتشار خود را از سال 1370 و در شرایطی آغاز کرد که در ایران نجوم آماتوری تنها در قالب افرادی پراکنده دنبال می‌شد و عموم مردم چندان توجهی به فعالیت‌های نجوم آماتوری نداشتند.

پیش از آن فعالیت‌های رصدخانه آموزشی زعفرانیه تهران و برنامه‌های گاه و بی‌گاه افراد علاقه‌مندی چون احمد دالکی یا انتشار ویژه‌نامه‌های نجومی در مجله دانشمند و اندکی پیش از انتشار ماهنامه نجوم، ‌انتشار ماهنامه فضا توسط سیروس برزو باعث ایجاد جرقه‌هایی از علایق عمومی شده بود، اما با انتشار ماهنامه نجوم جامعه ایرانی توانست به طور منظم در جریان خبرهای صحیحی قرار گیرد که در حوزه پرهیجانی از علوم رخ می‌داد.

نگاهی به تحول جامعه نجوم ایران در 20 سال گذشته نشان می‌دهد در این 20 سال جامعه نجوم ایران از فضایی پراکنده که تعداد انگشت‌شماری از افراد علاقه‌مند در آن فعالیت می‌کنند به جامعه‌ای معتبر در جهان رسیده است. جامعه‌ای که در جهان به یکی از فعال‌ترین حوزه‌های نجوم آماتوری و بویژه در زمینه ترویج شناخته شده است. تعداد تلسکوپ‌های بزرگ آماتوری در این سال‌ها رشد قابل توجه و غیرقابل مقایسه‌ای داشته است و صدها گروه و مرکز مرتبط با فعالیت‌های نجومی در کشور فعال شده‌اند که نتیجه آن ایجاد علاقه بیشتر مردم به علم به طور عام بوده است.

مجله نجوم در این میان نقشی مهم ایفا کرده است و با برگزاری تورهای نجومی، ‌تاسیس نخستین وب سایت فارسی‌زبان نجومی، ‌پخش اینترنتی پدیده‌های نجومی (مانند ماه‌گرفتگی و خورشیدگرفتگی و گذر زهره)‌ برای مردم جهان و ایجاد ارتباط میان جامعه نجوم ایران و جامعه بین‌المللی و بازتاب‌دادن فعالیت‌های ایرانیان در نشریات مهمی چون مجلات اسکای اند تلسکوپ و آسترونومی فضا‌های جدیدی را به جامعه معرفی کرده است. از نظر حرفه‌ای نجوم علی‌رغم چاپ سیاه و سفید خود،‌ تلاش برای استفاده از منابع دست اول خبر را در دستور کار خود قرار داده است به طوری که این روزها این یادداشت‌ها و گفتگو‌هایی اختصاصی با فضانوردان،‌ دانشمندان و پیشگامان ستاره‌شناسی و فضا در این مجله امری عادی به شمار می‌رود.

شماره 200 نجوم جشن‌نامه‌ای 240 صفحه‌ای بر این 19 سال انتشار پیاپی است که با یادداشت‌هایی از افرادی چون دکتر رضا منصوری، ‌دکتر فیروز نادری،‌ دکتر بهرام مبشر،‌ دکتر توفیق حیدرزاده، ‌مایک سیمونز‌، بروس مک اندلس،‌ پدرو روسو و انیکو کیمبرلی و سایر همکاران و چهره‌های برجسته نجوم کشور در سال‌های اخیر همراه است.