با رسیدن سیلاب سرخ به رود دانوب، کشورهای حاشیه دانوب به حال آماده‌باش درآمده‌اند. رسوب سمی که از نشت مواد در کارخانه‌ای صنعتی آزاد شده، PH آب را افزایش می‌دهد و با قلیایی کردن محیط، موجودات زنده را از بین می‌برد.

ابوالفضل کریمی: رسوب قرمز رنگ و سمی حاصل از نشت نفت از یک کارخانه صنعتی در مجارستان به رودخانه دانوب رسید.

به گزارش بی‌بی‌سی، مقامات رسمی در این باره اعلام کردند: «ورود آلکالین باعث کشته شدن تمام ماهی‌های یک رودخانه شده و اثرات زیست‌محیطی بدی روی منطقه به جای گذاشته است.»

ویکتور اربان، نخست‌وزیر مجارستان این اتفاق را یک تراژدی زیست‌محیطی خوانده است. اکنون نگرانی‌های وجود دارد که گل‌ها و رسوب سمی باعث آلودگی رود دانوب شوند. به همین دلیل کشورهایی که در مسیر رود دانوب قرار دارند از جمله صربستان، رومانی و کرواسی برای مقابله با شرایط اضطراری به حالت آماده‌باش درآمده‌اند.

هفته گذشته، هفتصدهزار متر مکعب رسوب خطرناک از یکی از مخازن این شرکت سازنده آلومین در غرب مجارستان نشت کرد و تاکنون 7 نفر کشته و نزدیک به 100 نفر نیز آسیب دیده‌اند. آزمایش‌ها نشان می‌دهد این رسوب دو خطر عمده به همراه دارد که یکی محلول قوی آلکالین و دیگری فلزات سنگین موجود در آن است.

تیبور دابسون از مقامات مسوول در مورد این فاجعه عنوان کرد: «همه گونه‌های حیات در رودخانه مارکال که به رود دانوب منتهی می‌شد به طور کامل از بین رفته‌اند. اکنون این آلودگی‌ها به دانوب رسیده و نگرانی‌ها را به شدت افزایش داده‌اند. برای آن‌که بتوان اکوسیستم منطقه را از خطر نجات داد، باید مقادیر pH آب رودخانه‌های دانوب و رابا از 9 به 8 کاهش پیدا کند. در حال حاضر مقامات سرگرم خالی کردن مخلوطی از رس و اسید در آب هستند تا میزان اثر آلکالین را پایین بیاورند.

فیلیپ ولر مدیر کمیسیون بین‌المللی محافظت از دانوب در این باره به بی‌بی‌سی گفت: «بیش‌ترین تلاش‌ها در حال حاضر رقیق کردن میزان مواد سمی در این رودخانه است.»

پاول یانگر از دانشگاه نیوکاسل در این باره گفت: «درست است که مقادیر زیاد آلکالین مشکل‌زاست، اما برای انسان‌ها خطرناک نیست. افرادی که کشته شدند به دلیل سیلی که در اثر نشت این ماده شیمیایی به راه افتاد و به عمق دو متر رسید، غرق شدند؛ اما بقیه آسیب دیدگان دچار سوختگی‌های شیمیایی شده‌اند.»

یکی دیگر از نگرانی‌هایی که توجه دانشمندان را به خود جلب کرده، کم شدن رطوبت هوا در روزهای آینده است. بارش‌های چند روز گذشته باعث شده رسوب و گل سمی مرطوب باقی‌ بمانند، اما پیش‌بینی می‌شود هوا گرم‌تر و آفتابی‌تر شود و به این ترتیب گل‌ مرطوب به مرور زمان خشک شود. به این ترتیب این احتمال وجود دارد که مواد سمی و هم‌چنین مقادیر بسیار کم مواد رادیواکتیو در اتمسفر پراکنده شود.

اگر این اتفاق رخ دهد، مقامات ممکن است تصمیم جدی‌تری در مورد تخلیه منطقه بگیرند. البته قبلا به ساکنان محلی هشدار داده شده که حتما از ماسک استفاده کنند.

زولتان آیلز، وزیر محیط‌زیست تائید کرده که تاکنون نزدیک به 41 کیلومتر مربع از منطقه با گل و رسوب سمی پوشیده شده که دارای مقادیر بالایی از فلزات سنگین از جمله کارسینوژن است.

هرویت شاستر سخنگوی صلح سبز بین‌المللی این نشت را یکی از 3 فاجعه زیست‌محیطی در طول 20 یا 30 سال گذشته اروپا دانسته است. او معتقد است اگر موادی مانند آرسنیک یا جیوه در این نشت وجود داشته باشد، عوارض و اثرات طولانی‌مدتی به جای خواهد داشت.