محققان دانشگاه کالیفرنیا که ابداع تکنولوژی تصویربرداری بدون لنزشان برای استفاده در طبابت از راه دور می تواند سلامت جهانی را متحول سازد میکروسکوپ مینیاتوری ابداع کرده اند که به عنوان کوچکترین و سبک وزن ترین ابزار طبابت از راه دور شناخته شده است.

به گزارش ساینس دیلی ، این میکروسکوپ کوچک بر اساس فناوری به نام LUCAS که توسط اوزکان استادیار مهندسی الکترونیک در دانشگاه کالیفرنیا ابداع شده ساخته شده است. در این ابداع جدید به جای استفاده از عدسی ها برای بزرگنمایی اجسام، محققان از دیودهای منتشر کننده نور برای روشن ساختن ذرات و یک رشته حسگر برای تصویربرداری هلیوگرافیک از میکروذرات یا سلولها استفاده می کنند. از این فناوری می توان در تصویربرداری از نمونه خون حتی در کشورهای محروم استفاده کرد.

این میکروسکوپ که در بسته بندی بسیار کوچکی گنجانده شده از قابلیت های زیاد و هزینه بسیار پایین برخوردار است. به گفته اوزکان هدف از این ابداع تولید ابزاری بوده است که بتواند در راستای بهبود سلامت افراد در جوامعی که از محدودیت منابع مختلف برخوردارند مورد استفاده قرار گیرد.

در راستای یکپارچگی و سبک وزن تر بودن در این میکروسکوپ بدون لنز از استفاده از تکنیک های پیچیده و نیازمند آموزش برای تحلیل تصاویر به ثبت رسیده از بین رفته و تصاویر به واسطه رایانه مورد بررسی قرار می گیرند، به این شکل نتیجه تحلیل رایانه ای تصاویر در لحظه در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت.

وزن این ابزار جدید 46 گرم بوده و ابعاد آن به بزرگی یک تخم مرغ است، این میکروسکوپ یک دستگاه تصویربرداری کامل است که تنها بخش اتصال خارجی آن اتصال یو اس بی به رایانه یا تلفن هوشمند است تا انرژی آن را تامین کرده و سپس تصاویر به ثبت رسیده را به مراکز پردازشی ارسال کنند.

نمونه های مورد آزمایش با کمک تراشه هایی وارد میکروسکوپ می شوند و این دستگاه قادر است با دقتی بسیار بالا  ذرات نمونه را از قبیل گلبولهای قرمز، سفید و پلاکتهای خونی شناسایی کند. با استفاده از این ابزار امکان ردیابی بیماری هایی مانند مالاریا و ایدز وجود داشته و در عین حال می توان  از آن در تشخیص پاکی آب در مناطق بحران زده استفاده کرد.

این ابزار در عین حال نمونه ای مناسب از نوعی جدید از علم پزشکی به نام پزشکی از راه دور است. در این نوع از پزشکی استفاده از ابزارهای قابل حمل برای انجام آزمایشهای پزشکی در مناطق محروم بسیار حیاتی به شمار رفته و می توانند فضاهای خالی فیزیکی ناشی از کمبود نیروی پزشک در مناطق مختلف جهان را پر کنند.