بسیاری از اعضای تشکیل‌دهنده خانواده گیاهان از قابلیت‌های عجیبی برخوردارند و دقیقا به دلیل همین قابلیت‌هاست که مورد توجه گروه‌های مختلفی از دانشمندان قرار می‌گیرند.

 

از گیاه‌شناسان گرفته تا حشره‌شناسان و زمین‌شناسان، دانشمندان و محققان زیادی همواره روی گیاهانی با قابلیت‌های خاص کار می‌کنند تا با استفاده از نتایجی که به دست می‌آورند به نوعی زندگی انسان را بهبود بخشند. در خلال این تحقیقات یافته‌های حیرت انگیزی به دست می‌آید که آگاهی از آنها خالی از لطف نیست.

گیاهی که آن را بیشتر تحت عنوان Venus Flytrap می‌شناسند از جمله این گیاهان است.

این گیاه که با استفاده از برگ‌های تیغ‌دار قدرتمند خود حشرات مختلف را به دام انداخته و بتدریج می‌بلعد، توانایی آن را دارد تا موجوداتی فراتر از یک حشره را نیز قربانی کند.

حشره‌ای که در دام می‌افتد به تدریج و با مایعاتی که از سوی گیاه به آن ترشح می‌شود تجزیه و بلعیده می‌شود.

دانشمندان در این خصوص بررسی‌های زیادی انجام داده و متوجه شده‌اند این گیاه قابلیت خوردن موجودات دیگری ازجمله قورباغه‌های کوچک را نیز دارد. آنها در برخی نواحی جنگلی جهان نشانه‌هایی از اسکلت قورباغه‌های کوچک را در میان تله این گیاه پیدا کرده‌اند که نشان از بلعیده شدن توسط آن را دارد.

مکانیسمی که این حشره در به دام انداختن حشرات و البته قورباغه به کار می‌گیرد همواره مورد توجه دانشمندان بوده است.

این فرآیند آنچنان هوشمندانه و برق‌آساست که موجب شده تا دانشمندان با الهام گرفتن از آن به دنبال طراحی و ساخت تله‌های هوشمند باشند. این تله‌ها در کسری از ثانیه بسته شده و به جهت بازوهای مکانیکی بسیار قدرتمندی که دارند عملا فرار قربانی را غیرممکن می‌سازند.

مهدی پیرگزی