محققان انگلیسی که اولین گوسفند شبیه سازی شده دنیا به نام «دالی» را ایجاد کرده بودند چهار گوسفند جدید را با همان میزان ژنتیکی ایجاد و آنها را «دالی ها» نامگذاری کردند.

به گزارش مهر، دالی معروفترین گوسفند قرن است که حدود 14 سال پیش شبیه سازی شد. این گوسفند در سال 2003 مرد.

اکنون «کیث کمپبل» یکی از پدران دالی در دانشگاه ناتینگهام چهار گوسفند شبیه سازی شده جدید را با همان ماده ژنتیکی که برای ایجاد «دالی» استفاده کرده بود به دنیا آورد و به همین دلیل نام این چهار گوسفند شبیه سازی را «دالی ها» گذاشت.

به گفته این محقق، این چهار حیوان کاملا خوب هستند و هیچ علامتی از آرتورز گوسفندی یا بیماری التهاب مفاصل که دالی به دلیل ابتلا به آن در سال 2003 در سن 6 سالگی مرد را نشان نداده اند.

این چهار گوسفند سه سال و نیم قبل متولد شدند اما این خبر اکنون اعلام شده است.«کمپبل» امیدوار است نتایجی که در این سال ها در توسعه فناوری شبیه سازی حیوانات به دست آمده است بتواند اثر مستقیمی بر روی سلامت حیوانات جدید داشته باشد.

دالی، اولین پستاندار شبیه سازی شده از سلول یک حیوان بزرگسال بود که تمام میراث ژنتیکی حیوان بزرگسال را دقیقا کسب کرده و کاملا شبیه مادر خود بود.

این گوسفند در نزدیکی ادیمبرا در اسکاتلند در لابراتوارهای «یان ویلموت» در سال 1997 ایجاد شد و 7 ماه بعد از آن به دنیا آمد. این گوسفند حتی توانست در آوریل 1998 مادر شود. بره دالی «بانی» نام داشت.

کمپبل در این خصوص اظهار داشت:«دالی زنده است. از نظر ژنتیکی تمام این چهار گوسفند دالی هستند».

این چهار گوسفند در حال حاضر در یک آغل در ناتینگهام شایر و تحت مراقبت دامپزشکان نگهداری می شوند.