شاید معمولی‌ترین آثار و اشیای شهر ما، برای کسانی که برای اولین‌بار شاهد آن‌ها هستند، جذاب و دیدنی باشد،‌ بخشی از این جاذبه‌های گردشگری از تاکسی زرد نیویورک تا آب خیابان‌های ونیز در خطر از بین رفتن هستند.

به گزارش فارس، شاید معمولی‌ترین آثار و اشیای شهر ما، برای کسانی که برای اولین‌بار شاهد آن‌ها هستند، جذاب و دیدنی باشد. این اشیا یا جاذبه‌‌ها تا اندازه‌ای در نظر مردمان شهر خود عادی و تکراری شده‌اند که حتی ناپدید شدن همیشگی آن‌ها هیچگونه خلل یا تغییری را در رفتار اهالی شهر ایجاد نکند. اما در همان حال، می‌تواند قسمت اعظمی از علاقه و اشتیاق گردشگرانی را که برای دیدن آن‌ها به این شهرها مسافرت می‌کنند از بین ببرد.

این جاذبه‌ها، میراث‌های تاریخی و فرهنگی بر جای مانده از سابقه چند هزار ساله یا چند صدساله کشورها یا شهرهای جهان نیستند، عمری به نسبت کوتاه دارند، اما به رغم همین عمر کوتاه، هویت بسیاری از مناطق را به خود اختصاص داده‌اند.

جاذبه‌هایی همچون تاکسی‌ها و حتی آسمان‌خراش‌ها. از اینرو مسافران و گردشگرانی که علاقه‌مند به دیدن مشهورترین و دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری جهان هستند باید شتاب کنند، زیرا بسیاری از مقصدها و جاذبه‌های ذلخواه اینروزهای جهان را در آینده نخواهند دید.

آنچه در ادامه خواهیم خواند، نگاهی گذرا به 5 جاذبه گردشگری در خطر در دنیا است.

تاکسی زرد نیویورک

تاکسی‌های زرد یا کرون ویک‌ها (crown vic) نمادی از شهر بزرگ نیویورک در سراسر جهان محسوب می‌شوند. سمبل‌ هایی که از دو دهه پیش تاکنون، الهام بخش خلق آثار هنری و سینمایی مشهور شده‌اند. اما به تازگی شرکت اتومبیل‌سازی فورد که سازنده این تاکسی‌ها به شمار می‌رود، تصمیم به قطع ساخت آن‌ها و جایگزین کردن مدل جدیدی از تاکسی‌ها کرده است. تاکسی‌هایی با سقف‌های شیشه‌ای که فرصت مناسبی را برای مسافران جهت دیدن آسمان‌خراش‌های شهر از داخل اتومبیل‌ها به وجود می‌آورد.

کافه فرهنگ آمستردام

خبرهای بسیاری از این نوع کافه‌ها در جراید و سایت‌های خبری جهان منتشر شده است.

کافه‌هایی که به دلیل ارائه و پخش مواد مخدر، بدون اغراق، سالانه میلیون‌ها گردشگر را به شهر آمستردام، پایتخت قدیمی هلند می‌کشاند. اما بدون شک، آن‌هایی که خواهان گذراندن تعطیلاتی خوش و خرم در این شهر هستند ، چندان دلخوشی از بودن یا دیدن این رستوران‌ها یا کافه‌های به ظاهر مجلل ندارند.

از اینرو وزارت دادگستری هلند طی قانونی جدید و به منظور ترویج و توسعه سایر مناطق گردشگری شهر و زدودن انگ اعتیاد از آن، در صدد ممنوع کردن فعالیت این کافه‌ها و منع استعمال مواد مخدر در آن‌ها کرده است. امری که شاید از میزان گردشگران این شهر بکاهد.

آب در خیابان‌های ونیز

اگر چه خبرها و مشاهدات عینی حاکی از بالا آمدن سطح آب در شهر ونیز بوده و دولت ایتالیا نیز در حال بررسی طرح‌هایی برای ایجاد موانع و سدهای گوناگون جهت کاهش شدت سیلاب‌ها است اما به رغم تمام این واقعیت‌ها، سطح خیابان‌ها و خطوط اطراف آب راه‌ها طی یک قرن گذشته 24 سانتی‌متر پایین رفته است.

این واقعه که بر خلاف تمام فعالیت‌ها، نشان از فرو رفتن این شهر تاریخی در اعماق آب می‌دهد میلیون‌ها گردشگر را بر آن داشته تا پیش از به واقعیت پیوستن این فاجعه از آن دیدن کنند. شهری که شاید در آینده، چیزی جز یک داستان شیرین از آن باقی نماند.

دوازده حواری استرالیا

مجموعه‌ای از صخره‌های آهکی برافراشته در سواحل ویکتوریای استرالیا که به شکل مغروری تماماً منطقه را تحت سیطره خود قرار داده‌اند، اگر چه در واقعیت بیش از 9 مورد نیستند اما به دلیل جذب گردشگر به دوازده حواری معروف شده‌اند.

با این وجود و با توجه به کم کاری‌های همیشگی یکی از این صخره‌های فرسایش یافته و دیگر مجموعه‌های باقی مانده نیز سرنوشتی اینچنین را در انتظار نشسته‌اند. از این رو گردشگران علاقمند باید تا پیش از ناپدید شدن این حواریون سنگی به دیدن آنها بشتابند.

کوبا

کوبا نیز از جمله جاذبه‌هایی است که این روزها با تحریم ورود گردشگر از سوی نزدیک‌ترین همسایه خود روبرو است. کشوری که از دهه 50 تاکنون دست نخورده باقی مانده است. کشوری که کارشناسان معتقدند درصورت از دست دادن رهبر مسن خود، فیدل کاسترو دچار دگرگونی و تحول بسیار خواهد شد. پیش بینی که هنوز اتفاق نیفتاده است.

در این میان، کشور آمریکا که یکی از بزرگترین بازارهای گردشگری این کشور محسوب می‌شود، سعی دارد با لغو تحریم گردشگری خود، باز هم شهروندان آمریکایی را به دیدن جاذبه‌های دیدنی کوبا تشویق کند. جاذبه‌هایی همچون معماری و اتومبیل‌های منحصر به فرد آن.

با این وجود شرایط کوبا نسبت به دیگر جاذبه‌ها به مراتب بهتر است.‌ چون کوبا یک کشور پهناور است.