گروهی از فعالان حیات وحش در استرالیا برای اولین بار دو نمونه از پرنده کوکابورا که نماد بازی های المپیک سیدنی 2000 بود را یافتند که زال هستند.

به گزارش مهر، کوکابورا نوعی پرنده ماهیخوار است که در دو دو نوع کوکابورای خندان و کوکابورای بال آبی وجود دارند. این پرنده نماد استرالیا است و به همین علت در لوگوی بازی های المپیک 2000 سیدنی هم از تصویر این پرنده استفاده شد.

اکنون گروهی از فعالان حیات وحش خبر دادند که برای اولین بار دو نمونه از گونه کوکابورای بال آبی را پیدا کرده اند که کاملا زال هستند. پیش از این هرگز کوکابورای زال دیده نشده بود.

این پرندگان که 6 هفته از زندگی خود را پشت سر گذاشته اند ، چشم ها و نوکی به رنگ قرمز روشن و بال هایی کاملا زال دارند و صدای آنها شبیه به صدای خنده قهقهه است.

این دو پرنده روی یک درخت در نزدیکی «راونشو» در شمال کوئینزلند ، شرق استرالیا کشف شدند.

هری کانتز یکی از کاشفان این پرندگان که در «پارک حیات وحش ایگلز نست» کار می کند در این خصوص توضیح داد:«همه از من می پرسند که آیا این پرنده های زال نادر هستند و من به آنها جواب می دهم که هرگز مشابه آنها را ندیده بودم چرا که در محیط طبیعی، رنگ روشن این پرندگان موجب می شود که فورا توسط حیوانات شکارچی شناسایی و شکار شوند. این پرنده ها برای جغدها و سوسمارها غذای لذیذی هستند. می دانم که در کل استرالیا تنها سه کوکابورای سفید وجود دارند اما زال نیستند. در واقع چشم های این سه نمونه به رنگ سیاه است درحالی که این دو پرنده زال چشمهای قرمز دارند».

این دو کوکابورای زال با حشرات و موشهای کوچک تغذیه می شوند و از سلامت کامل برخوردارند.