موســـس سایــت اجتماعی فیس بوک از سوی مجله تایم در حالی به عنوان مرد سال 2010 انتخاب شد که این عنوان به صورت سالانه به افرادی اعطا می‌شود که بیشترین تاثیر را بر فرهنگ و اخبار جهان داشته باشند. به نظر می‌رسد که مارک زوکربرگ، گزینه مناسبی برای کسب این عنوان بوده است.

 

چراکه اکنون در آستانه 26 سالگی یکی از جوان‌ترین میلیاردرهای جهان به شمار می‌آید که بنا بر آمار مجله فوربس، ثروتش را به صورت شخصی کسب کرده و بیش از یک‌چهارم سهام فیس بوک را در اختیار دارد.

در این میان با وجود این‌که نام او به عنوان موسس فیس بوک و یکی از 10 جوانی که موفق شده‌اند دنیای دیجیتال صفر و یک را متحول کنند مطرح است یکی از دلایل محبوبیت بیش از پیش زوکربرگ را باید اکران فیلم «شبکه اجتماعی» به کارگردانی دیوید فینچر دانست که براساس کتاب «بیلیونرهای تصادفی» نوشته بن مزریک تهیه شده است.

این فیلم که به نحوه شکل‌گیری و تاسیس فیس‌بوک و مسائل و کشمکش‌های پیرامون آن می‌پردازد با استقبال فراوانی روبه‌رو شده است. اگرچه فیس بوک با وجود تاثیرگذاری آن ، همواره به دلیل عدم رعایت حریم خصوصی کاربرانش با انتقادهای زیادی مواجه بوده است .

زوکربرگ که تحصیلکرده هاروارد است آنچنان طی چند سال گذشته موفق بوده است که بسیاری از او به عنوان بیل گیتس بعدی یاد می‌کنند.

اما شاید بنیانگذار مایکروسافت هم در برابر این جوان تسلیم شود؛ چراکه شبکه اجتماعی که او حدود 6 سال پیش با هدف خدمت‌رسانی به دانشجویان تاسیس شده بود اکنون هفتمین وب سایت شلوغ اینترنت است و با 13 میلیون کاربر، دومین شبکه اجتماعی بزرگ در آمریکا محسوب می‌شود.

استقبال کنونی از فیس بوک در حالی است که یاهو پیش‌بینی کرده فیس بوک تا سال 2015 همچنان به رشد چشمگیرش ادامه می‌دهد و تعداد کاربران این سایت تنها در آمریکا تا سال 2015 به 52.5 میلیون نفر خواهد رسید که این میزان 60 درصد دانشجویان و جوانان استفاده کننده از اینترنت در آمریکا را تشکیل می‌دهد. همچنین تصور می‌شود با توجه به حجم بالای تبلیغات در این سایت، سود سالانه آن به یک میلیارد دلار برسد.

این در حالی است که بسیاری از کشورها و از گسترش فعالیت این سایت به دلیل اثرگذاری مخرب آن بر مناسبات سیاسی و اجتماعی جوامع، بویژه نقش آن در افزایش شکاف‌ها و نیز،‌بروز بحران‌های خانوادگی ابراز نگرانی کرده و حتی، این سایت را مسدود ساخته‌اند.

اما، ورای این اعتراض‌ها، چنین پیداست ثروت هنگفت و افسانه‌ای زوکربرگ و منافع سیاسی و اقتصادی دولت آمریکا از این ناحیه دست به دست هم داده است تا همزمان با معرفی وی به عنوان مرد سال از سوی مجله آمریکایی تایم، او بر تداوم راه خود اصرار بورزد.