حضور ایرانیان در انجمن نسل فضا
 
تلاش برای معرفی بیشتر نسل فضا به ایرانیان سبب شد تا منجمان ایرانی با پیگیری های خود زمینه حضور ایران در انجمن جهانی نسل فضا را که نمایندگانی از 90 کشور جهان در آن حضور دارند ، فراهم کنند.

به گزارش مهر، براساس تعاریف بین المللی، نسل بشر پس از گام نهادن اولین انسان بر کره ماه به دنیای جدیدی وارد شده که از آن با عنوان «نسل فضا» یاد می شود.
 
در ابتدای قرن حاضر گروهی از این نسل، با هدف ایجاد محیطی نوپا برای دانش پژوهان جوان و علاقه مندانی که در سراسر جهان به اکتشافات فضایی و مشارکت در این گونه مباحث علاقه دارند، انجمن جهانی نسل فضا را تاسیس کردند.
 
عضو شورای مرکزی پروژه جهانی صلح ستارگان نیز از تلاش منجمان ایرانی برای حضور در این انجمن خبر داد و گفت: نماینده منطقه ای انجمن نسل فضا در ایران اقدام به راه اندازی این انجمن در کشور می کند تا با معرفی بیشتر نسل فضا به ایرانیان زمینه حضور ایران در این انجمن جهانی را فراهم کند.
 
سیاوش صفاریان پور با بیان اینکه امر سبب می شود تا رویکرد و نگرش ما به زندگی دستخوش تحول شود ، گفت: جهان در فکر طراحی پرچمی واحد برای فضانوردان است چرا که امروزه دیگر فضانوردان به عنوان یک ملیت وارد فضا نمی شوند، بلکه مسافران و سفیرانی از سیاره زمین هستند.

عضو شورای مرکزی پروژه جهانی صلح ستارگان، با تاکید بر اینکه در حال حاضر ما در عصر دوران نسل فضا زندگی می کنیم ، خاطرنشان کرد: بشر با مطالعه آسمان و پدیده های آن به شکوه و عظمت خلقت جهان بیشتر پی می برد این دیدگاه می تواند منشا تحول و دگرگونی در زندگی انسانهای نسل دوم یعنی نسل فضا شود. بی شک درک درست از هستی ما را متواضع تر نسبت به پیرامونمان می کند و «صلح» فرزند این طرز تفکر خواهد شد.

وی به تحولات کشور در عصر نسل فضا اشاره کرد و یادآور شد: در این راستا اقدام به راه اندازی انجمن نسل فضا در کشور شد. این انجمن با همت نماینده منطقه ای این انجمن در ایران ایجاد می شود تا با معرفی بیشتر نسل فضا به ایرانیان در صورت تامین حمایت های لازم شرایط حضور پررنگ تر ایران در این انجمن جهانی را فراهم آورند.

در جولای 1999 گروهی از سوی جوانان علاقه مند که خود را «نسل فضا» نامیدند، در سومین همایش سازمان ملل در وین گرد هم آمدند (UNI SPACE III ) تا در مورد استفاده صلح آمیز از فضا و جو تبادل نظر کنند این موسسه فضایی 10 پیشنهاد تازه را به این همایش ارایه کرد که در نهایت 5 ایده از آن در بیانیه وین درباره فضا و توسعه انسانی ثبت و به دنبال آن انجمن جهانی نسل فضا (SGAC) راه اندازی شد.

SGAC برای تشویق و پیشرفت برنامه های آموزشی مرتبط با فضا در سراسر جهان فعالیت هایی دارد که از آن جمله می توان به برگزاری مراسم «شب یوری» ، برای یادبود یوری گاگارین به عنوان اولین کسی که به فضا رفت، اشاره کرد که صدها برنامه در سراسر جهان از جمله در ایران برگزار می شود.
 
این انجمن نمایندگی هایی در بیش از 90 کشور جهان از آفریقا، آسیا، اروپا، خاورمیانه و آمریکای شمالی و جنوبی دارد که به تازگی در ایران نیز نمایندگی این انجمن راه اندازی شده است.