بی‌شک استفاده از دستاوردهای جدید در عرصه پزشکی نقش بسیار مهمی در سهولت انجام اعمال جراحی داشته است. برای مثال آن دسته از اعمال جراحی از طریق روش‌های مبتنی بر استفاده از امواج لیزر انجام می‌شوند در مقایسه با روش‌هایی که در گذشته از آنها استفاده می‌شد بسیار ساده‌تر هستند. در سال‌های اخیر استفاده از لیزر در عمل جراحی چشم بیش از دیگر اعمال جراحی درمانی مورد توجه بوده است.

 

امواج لیزر موجب انسداد رگ‌های خونی در شبکیه می‌شوند. یکی از دیگر ویژگی‌های اشعه‌های لیزری این است که می‌تواند ورم یا برآمدگی پوستی ناشی از رشد تومورهای خوش‌خیم مخاطی را نیز درمان کند یا این که بدون بر جای گذاشتن هر گونه زخم یا جراحتی در سطح پوست مانع از گسترش و پیشرفت سلول‌های سرطانی شود. علاوه بر این امروزه از روش‌های درمانی مبتنی بر استفاده از اشعه لیزر در خرد کردن سنگ کلیه و همچنین رفع انسداد رگ‌های خونی‌ قلب نیز استفاده می‌شود که خوشبختانه با نتایج موفقیت‌آمیزی نیز همراه بوده است. مردمک چشم نقش بسیار مهمی را در تنظیم مقدار نور ورودی به داخل چشم ایجاد می‌کند. اگر چشم دارای عملکردی طبیعی باشد نور از طریق مردمک وارد چشم شده، از قرنیه و عدسی عبور کرده و سرانجام به شبکیه می‌رسد. اگر نور موجود در محیط شدید باشد، مردمک چشم منقبض خواهد شد. عملکرد چشم در صورت مواجه شدن با چنین شرایطی موجب خواهد شد که میزان نور ورودی به چشم تا حدودی کاهش یابد، بنابراین چشم می‌تواند بدون هیچ‌گونه محدودیتی از این توانایی‌ خود برای دیدن اجسامی که در محدوده اطراف فرد قرار دارند، استفاده کند. به عبارت دیگر می‌توان گفت که انقباض مردمک چشم در نور زیاد یک عمل غیرارادی است. در مقابل وقتی فرد در یک محیط تاریک یا در محیطی که از نور کمی برخوردار است قرار می‌گیرد مردمک چشم منبسط و باز شده و به چشم اجازه می‌دهد که بتواند نور بیشتری را از محیط اطراف خود دریافت کند. اگرچه از گذشته‌های دور از روش‌های مختلفی برای درمان بیماری‌های چشمی استفاده می‌شد، اما در دنیای امروز استفاده از روش‌هایی مبتنی بر استفاده از اشعه لیزر تحول قابل توجهی بر روش‌های درمان بیماری‌های چشمی به وجود آورده است. در روش درمانی لیزیک که به آسانی و تنها در مدت 15 دقیقه انجام می‌شود قرنیه به گونه‌‌ای تغییر شکل داده می‌شود که تصاویر به خوبی روی شبکیه چشم نقش بندند. در عمل جراحی لیزیک با توجه به شرایطی که موجب بیماری چشمی شده است تغییر ساختار قرنیه متفاوت خواهد بود.

در اولین مرحله از یک قطره برای ایجاد بی‌حسی موضعی در چشم استفاده می‌شود که موجب بازنگه‌داشته شدن چشم در مدت زمان عمل جراحی خواهد شد. در مرحله بعد برش کوچکی در محل قرنیه ایجاد شده که از آن محل به عنوان ورودی اشعه لیزر استفاده خواهد شد. در مرحله سوم از عمل جراحی لیزیک تنها برای مدت 5 دقیقه مرکز قرنیه به کمک امواج لیزر تغییر شکل داده می‌شود که این فرآیند از طریق کامپیوتری که از آن برای انجام عمل جراحی استفاده می‌شود تحت کنترل قرار خواهد گرفت. در صورتی که از عمل لیزیک برای درمان نزدیک بینی استفاده شده باشد در حین عمل سطح قرنیه به گونه‌ای تغییر شکل خواهد یافت که مسطح‌تر شود،‌ اما اگر از این عمل برای درمان آستیگماتیسم استفاده شده باشد تغییر شکل قرنیه با هدف ایجاد قوس بیشتر در قرنیه انجام خواهد شد. در آخرین مرحله لایه رویی قرنیه که برش داده شده بود در محل اولیه خود قرار می‌گیرد که بدون نیاز به بخیه زدن به قرنیه می‌چسبد و فرد پس از انجام عمل می‌تواند به تنهایی از اتاق عمل خارج شود.