شهر گردشگری و افسانه‌ای «سی پهلوان» که امروز همگان به آن سی‌سخت می‌گویند همچنان از زیرساخت‌های گردشگری مناسب محروم است.

به گزارش مهر، از میان جنگل‌های هزار ساله بلوط و سینه‌کش کوهپایه‌های سترگ زاگرس جنوبی که می‌گذری به «سی سخت» می‌رسی که چون نگینی سبز، سر بر دامن سپید دنا نهاده و آرمیده است.

آنجا که کوه‌ها پشت در پشت هم ایستاده و بلوط‌های هزار ساله زاگرس قد برافراشته‌اند، چشمه‌ها می‌جوشند و رودها می‌خروشند، شهر سی‌سخت با طبیعت رازگونه خودنمایی می‌کند.

شهری در 35 کیلومتری شمال غربی یاسوج و با جمعیتی بیش از 7 هزار نفر که در روزهای پایانی سال 1379 با تصویب هیات وزیران به مرکز شهرستان دنا ارتقا یافت.

واقع شدن سی‌سخت در دامنه دنا، بلندترین کوه زاگرس و وجود چشمه‌سارهای فراوان و رودخانه‌های خروشان و باغستان‌های انگور، سیب و گردو از سی‌سخت بهشت‌گونه‌ای ساخته که سالانه مامن هزاران گردشگر ایرانی و خارجی است.

وجود رشته کوه دنا با ارتفاع 4 هزار و 448 متر و 44 قله‌ با ارتفاع بالای 4 هزار متر نیز سی‌سخت را به شهر کوهنوردان و صخره‌نوردان بدل کرده به طوری که در طول سال هزاران کوهنورد ایرانی و خارجی به دنا صعود می‌کنند.

منطقه حفاظت شده دنا که چندی پیش به پارک ملی دنا تغییر نام یافت نیز تکه‌ای دیگر از جاذبه‌های طبیعی و زیست‌محیطی است که ظرفیت‌های بی‌نظیر زیست محیطی آن باعث شد به عنوان دهمین ذخیرگاه زیست کره در سازمان یونسکو ثبت شود.

منطقه حفاظت شده دنا با وسعتی معادل 93 هزار و 660 هکتار دارای 155 گونه جانوری پرنده، 24 گونه جانوری پستاندار، 20 گونه آبزی و 39 خزنده است.

همچنین کوه‌های دنا سرچشمه بسیاری از رودخانه‌های پر‌آب جنوب ایران است و به عنوان ذخیره‌گاه منابع آب، نقش مهمی در زندگی مردم جنوب کشور دارد. رودخانه‌هایی همچون بشار، خرسان، کارون، مارون، زهره و... از این کوه‌ها سرچشمه می‌گیرند.

اما شهر توریستی سی‌سخت که از پتانسیل‌های گردشگری بی‌نظیری برخوردار است، هنوز از زیرساخت‌های گردشگری مناسب محروم است که با ایجاد این زیرساخت‌ها می‌تواند جایگاه بی‌نظیری در صنعت توریسم کشور و دنیا پیدا کند.

«راه» یکی از این زیرساخت‌هاست که به نظر می‌رسد جاده کنونی یاسوج به سی‌سخت هنوز در شأن این شهر توریستی نباشد.

همچنین نبود اماکن اقامتی به اندازه کافی از جمله هتل و مهمانسرا، رستوران و... از دیگر کمبودهایی است که مسوولان این شهر برای توسعه صنعت توریسم باید به آن توجه ویژه‌ای کنند.

با این حال فرماندار شهرستان دنا از آغاز عملیات اجرایی چهار خطه کردن محور ارتباطی «سی سخت» به «یاسوج» در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

مرادعلی پیوند گفت: احداث محور چهار خطه سی‌سخت به یاسوج به طول 28 کیلومتربه دلیل موقعیت گردشگری این شهرستان، برای جذب توریسیم و سرمایه‌گذار بسیار ضروری است.

وی اعتبار پیش‌بینی شده برای تکمیل و بهره‌برداری از این محور را بیش از 370 میلیارد ریال عنوان و اظهار کرد: برای فاز اول این پروژه اعتباری معادل 50 میلیارد ریال پیش‌بینی شده است.

پیوند، وجود 2 دستگاه تونل در گردنه «قلیانی و پیشور» و یک دستگاه پل با ارتفاع حدود 400 متر در محل «پل کلو» را از مهم‌ترین ویژگی‌های این محور عنوان کرد.

علاوه بر این، یکی از موضوعاتی که گردشگران را در این شهر گردشگری زیبا با مشکل مواجه کرده مراکز اقامتی مناسب است.

شهردار سی‌سخت نیز با بیان این‌که مشکلات اسکان گردشگران در شهر سی‌سخت رفع می‌شود، گفت: در این راستا اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان و شهرداری سی‌سخت قدم‌های خوبی برداشته‌اند.

عبدالمطلب رهنما افزود: هم‌اکنون یک مجتمع بزرگ اقامتی توسط شهرداری احداث شده که در دهه فجر امسال به بهره‌برداری می‌رسد. این مجتمع دارای 30 واحد ویلایی و 150 کمپ اقامتی است که از فروردین سال آینده آماده اسکان گردشگران خواهد بود.

وی اظهار کرد: مذاکراتی نیز با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان در حال انجام است که کمپ‌های اقامتی در منطقه کوه گل با مشارکت شهرداری و میراث فرهنگی احداث شود.