محققان مؤسسه تحقیقات شیلات ایران در ایستگاه تحقیقات شیلاتی نرم تنان خلیج فارس در بندرلنگه برای نخستین بار در کشور به بیوتکنیک تکثیر و پرورش خیار دریایی گونه هولوتوریا اسکبرا دست یافتند.

به گزارش ایرنا، این بیوتکنیک که تاکنون در انحصار تعداد محدودی از کشورهای دنیا ‌قرار داشته، در حال حاضر توسط محققان کشورمان بدست آمده و قابل ترویج در بخش اجرا و علاقه مندان به تکثیر و پرورش این گونه آبزی است.

همچنین با توجه به سیاست‌های مؤسسه تحقیقات شیلات ایران در ترویج آبزی‌پروری، مطالعه و پژوهش‌های گسترده‌ای بر روی گونه‌های خیار دریابی موجود در منطقه از سال 1388 آغاز شد که حاصل این فعالیت‌ها به تکثیر گونه هولوتوریا لوکوسپیلوتا در سال 88 و همچنین تکثیر و پرورش موفق تنها گونه تجاری و باارزش خلیج فارس با نام علمی هولوتوریا اسکبرا توسط کارشناسان ایستگاه تحقیقات نرمتنان بندرلنگه در سال جاری منجر شد.

خیار دریایی از چند نظر دارای اهمیت است که از جمله آنها از نظر تغذیه‌ای است؛ زیرا به دلیل داشتن پروتئین بالا و چربی کمتر نسبت به سایر غذاهای دریایی دارای بازار بسیار مناسبی در کشورهای جنوب شرق آسیا است.

همچنین از نظر دارویی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است؛ به گونه ای که برخی از اشکال سرطان را درمان می‌کند و یک ماده ضدباکتریایی و ضدقارچی محسوب می‌شود.

خیار دریایی در درمان بسیاری از بیماریها مثل بیماری های کلیوی ، پوستی ، آرتروز و درد مفاصل کاربرد دارد.

احشای بدن خیار دریایی سبب درمان بیماری صرع می شود ، ترشحات این جانور دارای ویتامین E با آنتی‌اکسیدان است و در لوازم بهداشتی آرایشی استفاده زیادی دارد.

خیار دریایی را می توان بصورت توام با سایر آبزیان و با صدف پرورش داد.محصولات تازه خشک‌شده و فرآوری شده خیار دریایی در دنیا به قیمت بالایی به فروش می رود.

این گونه جزو باارزش‌ترین گونه‌های تجاری دنیا است که با توجه به ذخایر محدود این گونه تجاری درکشورمان و همچنین صید غیرمجاز از دریا و صدمه‌ دیدن ذخایر و با توجه به اهمیت بازسازی ذخایر خلیج‌فارس و همچنین اشتغال‌زایی، سودآوری و ارزآوری بسیار مناسب خیار دریایی، عملی شدن این طرح ضروری است.