اگر برای خانه خود پرده یا روتختی جدیدی درست کرده‌اید خیلی راحت می‌توانید از پارچه‌های اضافه کوسن، آباژور و رومیزی درست کنید که هماهنگی و هارمونی خانه‌تان را افزایش دهد.

برای درست کردن یک آباژور اندازه بالای آن را با متر اندازه بگیرید. سپس اندازه پایین آن را هم اندازه بگیرید. ارتفاع آباژور هم مورد نیاز است.

حالا بقیه پارچه را برداشته و به سبک دامن کلوش آن را تا کنید تا یک مثلث تشکیل شود. کلوش بودن آن بستگی به بزرگی دایره آباژور شما دارد. باید بالای آباژور 2 سانت از اندازه شما بزرگ‌تر باشد و پایین آن هم به همین ترتیب، ارتفاع را هم 4 سانت بلندتر از آنچه در نظر دارید، رسم کنید. 2 سانت آن برای تا شدن در بالای کار و 2 سانت دیگر برای تا شدن در پایین است.

از نوک مثلث دایره‌وار بالا و پایین آن را یک منحنی بکشید و سپس آن را ببرید. به کمک چسب داغ آن را به بدنه آباژور بچسبانید.

شما می‌توانید رویه میز کامپیوتر خود یا دراورتان را نیز با سبک مبلمان و رنگ پرده‌ها هماهنگ کنید. کافی است به کمک چسب یک لایه از کاغذ دیوار همرنگ یا پارچه رو مبلی یا پرده‌ای خود را روی دراور یا میز کامپیوتری که رویه آن فرسوده شده، بچسبانید. لبه‌های آن را هم می‌توانید با یراق زینت دهید و با گل میخ آن را وصل کنید.