افزایش غیرعادی دمای بدن در افرادی که به سر آنها ضربه و شده یا دچار سکته مغزی شده‌اند اغلب با پیامدهای نامطلوبی همراه است که این موضوع می‌تواند ناشی از افزایش میزان التهاب و تورم مغز یا افزایش سطح رادیکال‌های آزاد یا آمینواسیدهایی باشد که منجر به ایجاد هیجان در فرد آسیب‌دیده می‌شوند. ممکن است افزایش دمای بدن در افراد مبتلا به بیماری‌های عفونی نیز با شرایط مشابهی همراه باشد.

آنچه مسلم است این که در افراد مبتلا به بیماری‌های عفونی که در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان قرار می‌گیرند شدت بیماری این افراد ناشی از گسترش عوامل میکروبی مولد بیماری در سطح بدن نیست، بلکه این شدت بیماری ناشی واکنش غیرطبیعی بدن نسبت به عامل بیماری‌زاست که تب نیز بخشی از این واکنش محسوب می‌شود. ابتدا اختلالات شناختی بلندمدت نظیر اختلال حواس یا فراموشی در بیمارانی که در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان قرار می‌گیرند، حتی از افرادی که در اثر ابتلا به بیماری‌های عفونی با منشأ غیرعصبی مانند ذات‌الریه تحت درمان قرار گرفته‌اند در برخی از افراد دیده می‌شود. به نظر می‌رسد که واکنش غیرعادی بدن نسبت به عامل عفونی مولد بیماری نقش بسیار مهمی در ایجاد چنین علائمی داشته باشد. یکی از دیگر پیامدهای نامطلوب افزایش غیرعادی دمای بدن این است که تب منجر به افزایش سرعت و میزان سوخت‌رسانی بدن خواهد شد که اغلب بدن افراد بیمار قادر نخواهند بود خود را با این شرایط تطبیق دهد. اغلب افرادی که در بخش مراقبت‌های ویژه بستری می‌شوند به قدری تحت فشارهای ناشی از انجام آزمایشات تشخیصی متعدد قرار می‌گیرند که اگر تب را هم به این شرایط اضافه کنیم بدیهی است که در چنین شرایطی ایجاد اختلال در سوخت و ساز طبیعی بدن دور از انتظار نخواهد بود.

از آنجایی که در اغلب کودکانی قبلا به بیماری‌های عفونی خفیف، تب عامل بسیار مهمی در بهبود وضعیت سلامت افراد بوده است می‌توان به این نتیجه رسید که در بیماری‌های عفونی خفیف تجویز داروهای تب‌بر نمی‌تواند راهکار مناسبی برای بهبود وضعیت فرد بیمار باشد. اگرچه در گذشته اغلب پدر و مادرها برای کاهش تب فرزندانشان و جلوگیری از بروز تشنج دستمال یا حوله خیسی را روی سر او قرار می‌دادند یا این که دست‌ها و پاها و صورت او را با آب خنک می‌شستند اما امروزه به پدر و مادرها توصیه می‌شود که مهم‌ترین راه برای کاهش تب در کودکان مصرف استامینوفن یا ایبوپروفن است. استفاده همزمان از این دارو برای تسریع کاهش شدت تب موضوعی است که همچنان لازم است تحقیقات بیشتری درباره آن انجام شود.