دردهای عضلانی ناشی از بیماری Fibromyalgia که تنها 3 تا 6 درصد افراد در سطح دنیا به آن مبتلا هستند اغلب موجب ایجاد درد شدیدی در عضلات و ماهیچه‌ها و مفاصل خواهند شد. براساس بررسی‌های انجام شده میزان شیوع این بیماری در مردان در مقایسه با زنان کمتر است. اگرچه ممکن است شروع این بیماری از سنین کودکی باشد اما اغلب خانم‌ها در سنین 20 تا 50 سالگی به این بیماری مبتلا می‌شوند و دردهای عضلانی ناشی از این بیماری را تجربه می‌کنند.

اگرچه ابتلا به این بیماری خطری را برای فرد بیمار به همراه نخواهد داشت اما شدت بیماری در روزهای مختلف متفاوت است چنانچه در بعضی از روزها این دردهای عضلانی به اوج خود می‌رسد و گاهی نیز ممکن است اصلا چند روزی از علائم و نشانه‌های این بیماری خبری نباشد. اما از آنجایی که با شروع دردهای عضلانی در فردی که به این بیماری مبتلاست فرد به علت شدت درد دچار بی‌خوابی خواهد شد این موضوع می‌تواند موجب نگرانی شود.

اگرچه ایجاد اختلال در عملکرد حافظه و همچنین ایجاد اختلالات عصبی در اغلب افرادی که با کمبود خواب و یا به اصطلاح بی‌خوابی مواجه هستند شایع است اما در این گروه از افراد بی‌خوابی با مشکلات و محدودیت‌های بیشتری همراه خواهد بود. علاوه بر بی‌خوابی، استرس و فشارهای روحی و روانی، تغییر ناگهانی دمای بدن و خستگی شدید جسمانی را نیز می‌توان از عوارض جانبی دردهای عضلانی به شمار آورد.

افرادی که به بیماری‌های روماتیسمی ناشی از التهاب مفاصل مبتلا هستند بیش از دیگر افراد دچار دردهای عضلانی می‌شوند و بهترین راه برای کاهش دردهای عضلانی در این افراد خوردن داروهایی مانند ابیوپروفن، استامینوفن و ناپروکسن است که از جمله داروهای ضد التهابی هستند. شاید متوجه این موضوع شده باشید ماساژدادن عضلات در هنگام احساس درد شدید نه تنها موجب کاهش شدت درد خواهد شد بلکه نوعی احساس خواب‌آلودگی را نیز در فرد ایجاد می‌کند که در حقیقت ناشی از شدت درد است. البته باید توجه داشت که این کار باید به آرامی و با دقت انجام شود چرا که گاهی ماساژ دادن ناحیه آسیب‌دیده که دچار درد عضلانی شده است به بافت ماهیچه آسیب رسانده و به عکس موجب تشدید درد خواهد شد.

شاید برایتان جالب باشد بدانید که اگرچه دردهای عضلانی در بسیاری از بیماران مبتلا به روماتیسم یا آرتروز از جمله دردهایی هستند که برای همیشه در کنار آنها می‌مانند و قابل درمان نخواهند بود اما به گفته پزشکان، استفاده از داروهای تجویزشده برای این بیماران و همچنین داشتن خواب کافی در شبانه‌روز، انجام فعالیت‌های بدنی، استفاده از میوه‌ها و سبزیجات در برنامه غذایی روزانه و نوشیدن آب کافی از جمله راهکارهایی است که می‌تواند شدت بیماری را در این افراد کاهش دهد.