محققان دانشگاه‌ هاروارد اعلام کرده‌اند که موفق به ساخت موادی شده‌اند که مانع از ایجاد یخ در سطوح خواهند شد و اگر از این مواد در سطح استفاده کنیم، این سطوح هرگز یخ نخواهند زد.

 

به گفته این گروه از محققان، می‌توان از این فناوری علاوه بر بدنه هواپیماها در تهیه موادی که از آنها برای آسفالت جاده‌ها و راه‌ها استفاده می‌شود، در ساختمان‌سازی، خطوط انتقال نیرو و همچنین در بسیاری از صنایع دیگر که یخ‌زدایی از سطوح با موانع و مشکلات بسیار زیادی همراه است، استفاده کرد.

در سطوح معمولی به محض این که یک قطره آب در سطح و در مجاورت سرما قرار می‌گیرد، منجمد شده و به این ترتیب با اضافه شدن قطرات دیگر و انجماد آنها یک لایه یخی در سطح تشکیل می‌شود، اما این سطوح از موادی ساخته شده‌اند که بسیار آب‌گریز هستند.

این سطوح متشکل از ساختارهای هندسی میکرونی به اشکالی مختلف هستند که موجب می‌شود پیش از این‌که قطرات آب بتوانند در کنار هم قرار گیرند، بلافاصله پس از برخورد به سطح به طرف بالا پرتاب شوند. به عبارت دیگر می‌توان گفت در این سطوح هیچ اصطکاکی بین سطح و مولکول‌های آب ایجاد نخواهد شد.

این سطوح تا دمای 30ـ درجه سانتی‌گراد در مقابل یخ‌زدگی مقاوم هستند و حتی در شرایطی که دمای هوا پایین‌تر باشد نیز میزان استحکام یخ تشکیل شده در این سطوح به قدری ناچیز است که به‌ آسانی در هم شکسته و ذوب می‌شود و به این ترتیب حتی وجود جریان ضعیفی از هوا در سطح این مواد یخ تشکیل شده را بسرعت از بین خواهد برد.

این ساختار را که از موادی در ابعاد نانو تشکیل شده است، می‌تواند به عنوان یک پوشش نازک در سطح انواع مختلفی از فلزات، پلاستیک یا موارد دیگر مورد استفاده قرار داد.

اگرچه هنوز هزینه‌ نهایی برای استفاده از این پوشش در سطوح مختلف برآورد نشده است، اما به نظر می‌رسد که هزینه انجام این کار آنقدر زیاد نباشد که مانع از اجرای این پروژه شود. البته لازم است آزمایشات بیشتری در این زمینه انجام شود تا لزوم استفاده مجدد از این مواد در سطوح مختلف پس از گذشت زمان مورد بررسی قرار گیرد.

به نظر می‌رسد یکی از بهترین کاربردها برای این مواد استفاده از آنها به عنوان پوششی مناسب برای انجام ساختمان‌ها باشد که اغلب یخ‌زدگی این سطوح در فصول سرد سال می‌تواند با پیامدهای نامطلوبی در صدمه به زیرساخت‌های این ساختمان‌ها برخوردار باشد.