برای شروع این هفته بد نیست همین امشب به دیدار مقارنه ماه و مریخ بروید. سیاره سرخ کنار ماه که در نزدیکی تربیع دوم خود قرار دارد در آسمان شامگاهی دیده می‌شود. مریخ این روزها باز هم مورد توجه قرار گرفته در حالی که جیمز کامرون قول داده است برای کاوشگری که سال آینده به این سیاره اعزام می‌شود دوربینی 3 بعدی ـ مشابه آنچه در آواتار از آن استفاده شد ـ را بسازد، ‌اما اعلام برنامه‌های جدید فضایی آمریکا که درآن سفر به مدار مریخ جایگزین طرح قبلی سفر به سطح این سیاره شده، ‌بحث‌های بسیاری را ایجاد کرده است.

 

 

آیا سفر به مدار مریخ امکان‌پذیرتر و راحت‌تر از سفر به سطح این سیاره است؟ با توجه به مشکلات پیش روی ما در سفر به مریخ به نظر می‌رسد پاسخ این پرسش مثبت باشد و زمانی که انسان به مدار مریخ برسد به دلیل مشکلات فنی، احتمالا ‌راهی طولانی و چند ساله برای رسیدن از مدار به سطح در پیش داشته باشد. به هر حال فارغ از این بحث‌ها امشب فرصت مناسبی برای ملاقات با این سیاره است که در کنار ماه در آسمان قرار دارد و می‌توان آن را از روی درخشش سرخ‌فامش تشخیص داد. ماه در ادامه مسیرش در روز اول خرداد به نزدیکی سیاره زحل می‌رسد و برای آنهایی که تاکنون این سیاره را در آسمان ندیده‌اند، این مقارنه فرصت مناسبی برای ملاقات با زحل خواهد بود. شب‌های بعدی با افزایش فاز ماه (افزایش بخش روشن ماه) فرصت برای رصدهای عمومی کمتر می‌شود. اما در بامداد 5 خرداد در حالی که ماه تقریبا کامل، نزدیک صبح خود را به افق غربی رسانده و در حال غروب است رصدگران سحرخیز بهترین فرصت را برای ملاقات با سیاره گریزپای منظومه شمسی دارند.

عطارد یا تیر، ‌نزدیک‌ترین سیاره منظومه شمسی به خورشید است. ابعاد کوچک و نزدیکی به خورشید باعث شده تا این سیاره جو قابل توجهی نداشته باشد. چهره ظاهری عطارد بیشتر از آن که شبیه دیگر سیارات باشد به دلیل نداشتن جو و این‌که دائما در معرض برخوردهای شهاب‌سنگی بوده، سطح آن ‌زخم‌خورده و شبیه سطح ماه است. نزدیکی مدار این سیاره به خورشید باعث شده تا معمولا امکان رصد آن در شرایط عادی وجود نداشته باشد، چرا که برای ناظر زمینی همیشه عطارد در نزدیکی خورشید قرار دارد. تنها زمان‌هایی می‌توان سراغ این سیاره رفت که اصطلاحا در بیشترین کشیدگی مداری‌اش قرار داشته باشد، یعنی بیشترین فاصله ممکن با خورشید را در آسمان پیدا کند. در این حالت ما می‌توانیم فرصتی کوتاه برای ملاقات با این سیاره گریز به دست بیاوریم. بامداد 5 خرداد عطارد در بیشترین کشیدگی غربی خود قرار می‌گیرد و این به آن معنی است که پیش از طلوع خورشید می‌توان این سیاره را در فاصله اندکی بالای افق شرقی مشاهده کرد. پس این فرصت را از دست ندهید.

مرجان مرادی