شاتل فضایی آتلانتیس روز گذشته و با پایان یافتن تمامی ماموریت هایی که به عهده داشت ، ایستگاه فضایی بین المللی را در ساعت 11:22 دقیقه صبح به وقت نیویورک ترک کرد و پس از 25 سال پرواز در مدار، آخرین سفر فضا به زمینش را آغاز کرد.

به گزارش بلومبرگ ، شاتل آتلانتیس به همراه 6 سرنشین خود در 26 می 2010 ، یعنی دو روز دیگر به زمین رسیده و در پایگاه فضایی کندی فرود خواهد آمد.

با اتمام این ماموریت ، تنها دو پرواز دیگر در برنامه شاتل های ناسا باقی مانده است ، برنامه ای که توسط رئیس جمهور پیشین ایالات متحده آمریکا متوقف شد و در ادامه رویای فضایی وی برای بازگشت به ماه ، توسط باراک اوباما رئیس جمهور وقت آمریکا از به واقعیت گراییدن محروم ماند.

باراک اوباما در ماه فوریه با اعلام پایان یافتن برنامه فضایی موسوم به Constellation گرایش سازمان ناسا را به سوی تمرکز بر توسعه سیستم های راکتی که بتوانند انسان ها را به اعماق فضا ببرند تغییر داد.

شاتل آتلانتیس که اتاقک تحقیقاتی روس ها ، باطری های جدید ایستگاه و دیگر قطعات تعویضی و یدکی را به همراه خود به فضا برده بود ، پس از پایان ماموریتش برای انجام ماموریت احتمالی نجات برای آخرین پرواز شاتل اندیور آماده خواهد شد. در عین حال احتمال ادامه یافتن برنامه شاتل های ناسا تا ماه ژوئن سال 2011 وجود دارد که در این صورت یک پرواز دیگر در انتظار آتلانتیس خواهد بود.

آتلانتیس که توسط شرکت «راک ول اینترنشنال» ساخته شده است، در آوریل 1985 به پایگاه فضایی کندی حمل شد و در اکتبر 1985 اولین سفر فضایی خود را آغاز کرد.