فیلم علمی ـ تخیلی

.E.T‌ موجود فرا زمینی
کارگردان: ‌استیون اسپیلبرگ،‌ محصول 1982

 

خلاصه داستان: گروهی از موجودات فضایی سال‌هاست که محیط زیست زمین را تحت نظر دارند و به بررسی آن می‌پردازند. در یکی از سفرهای این گروه از دانشمندان فضایی،‌یکی از گیاه شناس‌های آنان از سفینه فضایی که به دلیل پی بردن نیروهای امنیتی زمین به فرود آنها ناچار به ترک سریعتر محل شده است،‌ جا می‌ماند. این موجود در تلاش برای پنهان شدن به پارکینگ خانه الیوت وارد می‌شود‌ نوجوانی که به همراه مادر، ‌برادر و خواهرش زندگی می‌کند. این موجود که آن را موجود فرازمینی یا .E.T‌ می‌نامند در حالی که در تلاش برای ارتباط با مردمانش است با الیوت ارتباطی روحی پیدا می‌کند و در نهایت در حالی که‌ ای‌تی تحت مراقبت نیروهای دولتی قرار می‌گیرد،‌ با کمک دوستان الیوت به سفینه‌ای که برای بازگشتش به زمین آمده است، می‌رسد.

ای‌تی را باید یکی از مهم‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای علمی ـ تخیلی نامید. فیلمی که عنوان بهترین فیلم را در سال 1983 در مراسم اهدای جوایز گلدن گلوب، به خود اختصاص داد. این فیلم با روایت ساده و تصاویر راحت و روانی که دارد توانست با مخاطبان بسیاری ارتباط برقرار کند و آنها را نسبت به مساله موجودات فضایی
حساس نماید.

این فیلم به همراه فیلم برخورد نزدیک از نوع سوم اسپیلبرگ،‌ متضمن نوعی نگاه خیرخواهانه نسبت به موجودات فضایی است. در ای‌تی با چهره‌ای از موجود بیگانه مواجه می‌شویم که خیرخواه سیاره ما است و در حال نظاره و مطالعه روی محیطی است که ما در آن زندگی می‌کنیم. در او اثری از سلطه‌جویی یا تلاش برای نابودی زمین نیست. او با کودکی زمینی دوست می‌شود و با او ارتباطی عاطفی برقرار می‌کند.

این ارتباط شاید نشان‌دهنده معصومیتی است که در رفتار این‌گونه فضایی وجود دارد. همراهان او نیز برای بازگرداندن او نه به نیروی قهریه متوسل می‌شوند و نه اسکادران جنگی به زمین می‌فرستند. چهره او علی‌رغم ظاهر غیرعادی‌اش مهربان و دوست‌داشتنی است و ارتباط او با گیاهان و تاکید بر ارتباط دوطرفه‌ای که این موجود مهربان با گیاهان برقرار می‌کند شاید هشداری زود هنگام بر اهمیت حفظ محیط زیست بود.

شاید نگاه خوشبینانه‌ای که اسپیلبرگ درباره موجودات فضایی آن را به تصویر کشیده است، ناشی از شرایط آن دوران بود. عصر جدید آغاز می‌شد و هراس‌های جنگ سرد به پایانش می‌رسید. بشر نشان می‌داد که در راه رشد بیشتری قرار دارد و جنگ‌ها کمتر شده است. شاید به همین دلیل خیلی‌ها امیدوار شدند که اگر فضایی‌ها پیدا شوند که از ما پیشروتر باشند حتما مهربان‌تر نیز هستند اما روند تحول دنیا در سال‌های بعدی تغییر کرد و تا حدی این دیدگاه را تغییر داد به طوری که اسپیلبرگ که زمانی منادی فضایی‌های مهربان بود، ‌جنگ دنیا‌ها را به تصویر کشید.

چند سال پیش نسخه بازبینی شده جدیدی در قالب DVD از این فیلم عرضه شد. در این نسخه کیفیت صوتی و برخی جلوه‌های ویژه تقویت شده است و بخش‌هایی نیز از پشت صحنه و صحبت با هنرپیشه‌ها و کارگردان این فیلم،‌ 20 سال پس از ساختش به آن اضافه شده است. چه علاقه‌مند ژانر علمی ـ تخیلی باشید و چه تنها به سینما علاقه‌مندید این فیلمی است که باید آن را در مجموعه خود قرار دهید.

پوریا ناظمی

/ 0 نظر / 9 بازدید