اتومبیل، پناهگاهی امن در رعد و برق

شاید شنیده باشید که هنگام رعد و برق، اتومبیل شما می‌تواند محل امنی برای محافظت از شما در برابر خطرات احتمالی ناشی از وقوع صاعقه باشد نتایج به دست آمده از مطالعات و بررسی‌های انجام شده نیز درستی و صحت این موضوع را مورد تایید قرار داده است.

 

 از آنجایی که عایق لاستیکی که از آنها در تهیه نوعی پوشش مخصوص برای سیم وسایل برقی استفاده می‌شود مانع از این خواهد شد که وقتی این سیستم‌های الکترونیکی را به پریز برق متصل می‌کنید یا لامپی را خاموش یا روشن می‌کنید به علت برقراری جریان الکتریکی آسیب ببیند شاید چنین تصور کنید که ماده لاستیکی که از آن برای تهیه لاستیک چرخ اتومبیل استفاده شده تنها عاملی است که می‌تواند تضمین‌کننده سلامت و ایمنی شما هنگام وقوع صاعقه باشد. مطالعات انجام شده حاکی از آن است که این ماده لاستیکی هیچ نقشی در کاهش شدت جریان نیروی الکتریکی صاعقه یا رعد و برق نخواهد داشت، بویژه اگر سطح لاستیک خیس یا مرطوب باشد. شدت نیروی الکتریکی صاعقه بیش از صدها میلیون وات است و زمانی که جریانی با این شدت از طریق صاعقه منتقل می‌شود هیچ عاملی نمی‌تواند به میزان قابل توجهی شدت این جریان الکتریکی را کاهش دهد. باید توجه داشته باشید که در هنگام وقوع صاعقه این امواج مسافت زیادی را در فاصله بین ابرها تا سطح زمین طی می‌کنند و این حجم از هوا می‌تواند عایق بسیار خوبی برای امواج عبوری باشد، اما حال این سوال مطرح می‌شود که چه عاملی وظیفه تامین ایمنی شما را هنگام صاعقه و هنگامی که داخل اتومبیل‌تان هستید برعهده دارد‌؟ اگر چه شاید باور آن قدری برایتان مشکل باشد،‌ اما در حقیقت این شاسی فلزی اتومبیل شماست که از شما محافظت می‌کند.

وقتی امواج جریان الکتریکی به سرعت از یک سیم مسی عبور می‌کند، همه این امواج در سطح بیرونی مس در حال حرکت خواهد بود و هیچ اثری از جریان در داخل سیم یافت نخواهد شد.

مشابه آن در اتومبیل شما نیز اتفاق می‌افتد. اگر چه وقتی رعد و برق با سطحی تماس پیدا می‌کند انرژی قابل‌توجهی را به‌ آن منتقل می‌کند، اما در حقیقت جریان الکتریکی منتقل شده در نتیجه این برخورد تنها در سطح خارجی اتومبیل شما وجود خواهد داشت و هیچ اثر و نشانه‌ای از آن داخل اتومبیل شما یافت نخواهد شد.

بنابراین به شما توصیه می‌کنیم در هنگام وقوع صاعقه هر چه زودتر به خانه یا ساختمان‌هایی بروید که در سطح آنها تعدادی میله برق‌گیر برای جلوگیری از انتقال جریان شدید نیروی الکتریکی نصب شده است،‌ اما اگر در راه هستید به شما توصیه می‌کنیم اصلا از اتومبیل خود خارج نشوید چرا که اتومبیل شما می‌تواند مکان امنی برای محافظت از شما در برابر خطرات احتمالی ناشی از وقوع صاعقه باشد

/ 0 نظر / 2234 بازدید