شستن دست‌ها راهی ‌برای‌ رهایی ‌از شر باکتری‌ها

یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای فرار از آلودگی‌های میکروبی و ویروسی و حفظ سلامت، شستن مداوم دست‌هاست، چرا که از میان اعضای بدن، دست‌ها تنها عضوهایی هستند که ما به طور مستقیم و بدون هر نوع پوششی از آنها برای انجام بسیاری از کارهایمان استفاده می‌کنیم، لذا این اعضای پرکار و فعال درمعرض انواع آلودگی‌های ویروسی و میکروبی قرار دارند و از آنجا که ما برای خوردن غذا از دست‌ها استفاده می‌کنیم، ممکن است میکروب‌ها به دیگر اعضای بدن ما نیز راه یابند، بنابراین باید در حفظ بهداشت و سلامت آنها دقت بسیار کرد. اما آیا با شستن دست‌ها می‌توان به طور کامل از شر باکتری‌ها خلاص شد؟

مطالعات نشان می‌دهد استفاده از صابون‌های معمولی و آب برای شستن دست‌ها تنها می‌تواند به از بین بردن آلودگی‌های سطحی کمک کند.

دانشمندان اعلام کرده‌اند شستن دست‌ها با صابون و خشک کردن آنها با دستمال کاغذی، میزان باکتری‌های موجود آنها را بین 24 تا 77 درصد کاهش می‌دهد. اما اگر شما پس از شستن دست‌ها به جای دستمال از هوای گرم مثل دست‌خشک‌کن‌ها استفاده کنید نه تنها باکتری‌ها و میکروب‌ها از بین نمی‌روند بلکه به رشد و تکثیر آنها کمک نیز می‌شود؛ چرا که هوای گرم دست‌خشک‌کن‌ها سبب می‌شود باکتری‌ها با هم ترکیب شده و مستحکم‌تر شوند و این امر سبب خواهد شد تا میکروب‌های تازه نیز به آنها اضافه شده و درصد آلودگی‌های دست‌ها بالاتر برود. بنابراین توصیه می‌شود پس از شستن کامل دست‌ها حتما آنها را با دستمال کاغذی خشک کنید تا از رشد و تکثیر باکتری‌ها و میکروب‌ها جلوگیری و به حفظ سلامت دست‌ها کمک شود.

منبع: Focus

/ 0 نظر / 6 بازدید