خواب خوش سیری چند؟!

برخی از افراد در هر جا و در هر زمان و هر شرایطی می‌توانند بخوابند. بدون این‌که عاملی مانع از خواب سنگین و راحت آنها شود. این دسته از افراد حتی می‌توانند در حالی که پشت میز کار خود نشسته‌اند با گذاشتن سر بر روی میز به خواب عمیقی فرو روند؛ این در حالی است که صدای زنگ ساعت نیز نمی‌تواند آنها را بیدار کند. این ویژگی همواره برای اطرافیان جای سوال و تعجب داشته است؟ دانشمندان در سال‌های اخیر و با تکیه بر فناوری‌های نوین ثبت فعالیت‌های مغزی، به پاسخ‌های نسبتا قانع‌کننده‌ای در این خصوص دست یافته‌اند.

 

در یک جمله می‌توان گفت علت چنین خواب سنگینی در این دسته از افراد این است که انفجارات مداوم فعالیت‌های مغزی بیشتری در مقایسه با سایر افراد دارند که در اصطلاح به آنها دوک‌های خواب گفته می‌شود. خواب در افراد مختلف دارای تفاوت‌هایی است ، هر چند تمامی انسان‌ها همان چهار مرحله معروف خواب یعنی خواب غیر REM و چند دوره خواب REM (در اینجا REM به معنای حرکات سریع چشم در حین خوابیدن است) را تجربه می‌کنند.

زمانی که مغز در بیداری قرار دارد، در منطقه‌ای از آن موسوم به تالاموس که اتفاقا ناحیه نسبتا بزرگی نیز محسوب می‌شود اتفاقات مهمی روی می‌دهد. این ناحیه در نقش ایستگاهی برای صداهای شنیده شده و سایر محرک‌های محیطی عمل می‌کند. اما جالب این است که در زمان خواب، این ناحیه به سرکوب آنها کمک می‌کند. در حقیقت صداهای محیطی دیگر تاثیر چندانی در هوشیار شدن فرد و برخاستن از خواب نخواهند داشت. الگوهایی که به دوک‌های خواب شهرت یافته‌اند، آغاز مرحله خواب غیر REM را آشکار می‌کنند. تحقیقات اخیر دانشمندان در این زمینه نشان می‌دهد آن دسته از افرادی که خواب سنگینی دارند و در هر جایی و در میان انبوهی از سر و صداها نیز می‌توانند به خواب روند در مقایسه با سایر افراد شمار بیشتری از این دوک‌ها در مغز خود دارند. بتازگی نیز پرسش‌هایی در این زمینه مطرح شده که یکی از آنها بیشتر مورد توجه دانشمندان بوده است: آیا می‌توان با انجام اقداماتی شمار دوک‌های خواب را افزایش داد و کاری کرد که افراد بتوانند حتی در میان سر و صداهای زیاد به خواب سنگینی فرو روند؟ تاکنون پاسخی برای این پرسش ارائه نشده است.

مترجم: فاطمه پورمزرعه

منبع: focus

/ 0 نظر / 54 بازدید