کودکان می دانند رئیس کیست

محققان آمریکایی در بررسی های خود دریافتند که کودکان پس از سن 10 ماهگی مفهوم بزرگتر بودن به معنی پرقدرت تر بودن را درک می کنند و در واقع می دانند چه کسی رئیس است.

به گزارش مهر، داشتن خواهر یا بردار بزرگتر برای هیچکس دور از ذهن نیست. همه افراد در زمان کودکی خود از خواهر و برادر بزرگتر خود حساب می برند. اما چرا؟ پاسخ این پرسش در نتایج بررسی های محققان دانشگاه هاروارد است.

این دانشمندان کشف کردند که کودکان پس از رسیدن به سن 10 ماهگی درک می کنند که داشتن سایز بزرگتر به معنی داشتن قدرت بیشتر است. به این ترتیب همه ما پیش از رسیدن به یکسالگی می دانیم که رئیس کیست!

این محققان به منظور دستیابی به این نتایج، حدود 150 کودک بین سنین 8 تا 16 ماهگی را مورد بررسی قرار دادند. به این کودکان یک سری کارتون های دارای شخصیت های در اندازه های مختلف را نشان دادند و واکنش کودکان را رصد کردند. هر یک از شخصیت های کارتونی تلاش می دهد که دیگران را از یک راه باریک رد کند. در بعضی موارد شخصیت های بزرگتر راه را به شخصیت کوچکتر می داد و در بعضی دیگر از موارد شخصیت کوچکتر قدرت بیشتری داشت.

همانند بزرگسالان ، این کودکان نیز از اینکه می دیدند شخصیت های کوچکتر قدرت بیشتری دارند شگفت زده می شدند و واکنشی که نشان می دادند بدین معنی بود که «یک چیزی غیرعادی است».

در این آزمایش مشخص شد که کودکان بالاتر از سن 10 ماه قادر بودند مفهوم «بازی قدرت» را درک کنند.

این نتایج لزوما بدین معنی نیست که این مهارت ذاتی نیست بلکه نشان می دهد که شاید ما با این مهارت متولد می شویم اما تا سن 10 ماهگی نمی دانیم که چگونه باید از آن استفاده کنیم.

/ 0 نظر / 71 بازدید