دغدغه‌های مادران شاغل

امروزه تعداد زیادی از مادران بیرون از خانه کار می‌کنند. این‌که مادری بخواهد بیرون از خانه کار کند یا در خانه کنار فرزندش بماند به علاقه شخصی مادر، نیازهای مالی و... بستگی دارد، اما به هر حال کودکان مادران شاغل قسمتی از ساعات روز را در مهدکودک یا نزد پرستار کودک سپری می‌کنند. در چنین شرایطی اگر کودک مراقب مناسبی داشته باشد، لازم نیست نگران تکامل احساسی کودک باشید به علاوه کودکانی که مادرانشان بیرون از منزل کار می‌کنند، مستقل‌تر، مسوولیت‌پذیرتر و تکامل یافته‌ترند.

 

 این کودکان اغلب شانس بیشتری برای آموختن اعتماد به بزرگسالان و بحث و گفت‌وگو با همسالان خود را خواهند داشت. اما به هر حال بهتر است اگر می‌خواهید کودک خود را به مهد بفرستید، درباره مراقب او تحقیق کنید و کودک خود را به هر فرد با هر خصوصیت اخلاقی نسپارید. وقتی برای اولین بار کودک را به مهدکودک می‌برید، بهتر است روز اول را پیش او بمانید تا کودک به مرور با سایر کودکان و مراقب ارتباط برقرار کند. روز دوم فقط 5 تا 10 دقیقه در کنار او بمانید. همچنین وقتی می‌خواهید از پیش کودک بروید به او اطلاع دهید و بدون آن که به او اعلام کنید آنجا را ترک نکنید. در ضمن اگر محل کارتان به مهدکودک نزدیک است، بد نیست در طول روز به کودکتان سربزنید.

اگر همان روز اول با گریه کودک مواجه شدید تعجب نکنید. شاید کودک به شما بگوید که نمی‌خواهد به مهدکودک برگردد، در این حالت شما باید روی تصمیم خود قاطعیت داشته باشید؛ کودک به مرور با تغییرات جدید سازگار می‌شود و در نهایت بعضی از کودکان پس از یک تا 2 ماه با شرایط سازگار می‌‌شوند.

دقت داشته باشید سپردن کودک به دست مراقب به معنی فراموش شدن نقش شما به عنوان مادر نیست، چرا که کودک به محبت و توجه پدر و مادر نیازمند است و کیفیت و کمیت زمانی که با کودک سپری می‌کنید مهم است. زمان صرف صبحانه فرصت خوبی است که با کودک خود مهربان باشید و به او محبت کنید به شرطی که با آرامش و بدون عجله سپری شود. همچنین وقتی کودک را به مهدکودک می‌برید یا از آنجا برمی‌گردانید در مورد کارهایی که می‌خواهد انجام دهد یا انجام داده است با او صحبت کنید. شب‌ها قبل از خواب هم می‌توانید در مورد فعالیت‌های روزانه با او گپ بزنید. به یاد داشته باشید کودک را در فعالیت‌هایتان مانند خرید، آشپزی، شستشو و... مشارکت دهید، چرا که همه این رفتارها می‌توانند روی رشد عاطفی کودک تاثیر بسزایی داشته باشند.

/ 0 نظر / 32 بازدید