کرم‌های بدون برچسب مجوز بهداشت را نخرید

یک متخصص پوست گفت: اگر قصد تهیه کرم‌ها و محصولات دیگر آرایشی بهداشتی را دارید به علامت مجوز وزارت بهداشت روی آنها توجه کنید.

دکتر علیرضا فیروز در گفت‌وگو با ایسنا افزود: اگر محصولات آرایشی و بهداشتی داخلی و خارجی، مجوز وزارت بهداشت را داشته باشند، آنها از حداقل استانداردها برخوردار هستند، اما محصولاتی که مجوز این وزارتخانه را ندارند، محل تولید، مواد سازنده و نحوه توزیع و نگهداری آنها مشخص نیست و تقریبا هیچ کدام از محصولات آرایشی و بهداشتی تبلیغ شده در ماهواره از فیلتر وزارت بهداشت ردنشده‌اند.

وی افزود: فروشندگان این محصولات در تبلیغات خود در شبکه‌های ماهواره‌ای فقط یک شماره تلفن اعلام می‌کنند و آدرس مشخصی در اختیار مشتریان خود قرار نمی‌دهند. به‌همین‌دلیل، برخی افراد پس از پرداخت هزینه‌های زیادی، این محصولات را خریداری می‌کنند، اما پوست آنها دچار حساسیت می‌شود و نمی‌توانند به مرجعی شکایت کنند، چون کسی مسوولیت عوارض به وجود آمده را نمی‌پذیرد.

معاون پژوهشی مرکز آموزش و پژوهش بیماری‌های پوست و جذام توصیه کرد: افراد برای استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی در درجه اول با پزشک معتمد خود مشورت و در درجه دوم از موادی که دارای مجوز وزارت بهداشت هستند، استفاده کنند.

فیروز درباره میزان اثربخشی ژل‌های تزریقی و کرم‌های ضدچین و چروک گفت: این محصولات اگر دارای مجوز وزارت بهداشت باشند، بر مبنای اصول علمی ساخته شده‌اند و چگونگی استفاده و عوارض آنها مشخص است.

/ 0 نظر / 48 بازدید