اولین خودروسازی که تولید انبوه را آغاز کرد

شـرک‍‍ـت خـودروسـازی سیتروئن درســال 1919 توسط آندره سیتروئن تأسیس شد. این شرکت از سال 1976 بخشی از گروه صنعتی PSA پژوسیتروئن شد.

 

 

آندره سیتروئن مالک و سازنده فرانسوی سیتروئن در سال 1878در پاریس به دنیا آمد و طی سفرش به هلند توانست با تعمیرات چرخ‌های دندانه‌دار آشنا شود.

با بازگشت به پاریس در سال 1904 با کمک 2 نفر از دوستانش کارگاه ساخت چرخ دنده‌های حلزونی شکل را ساخت. ورود او به صنعت اتومبیل‌سازی با کمک برادران مورس بود.

این دو، سازنده اتومبیل‌های مسابقه در فرانسه بودند. برادران مورس با آگاهی از استعداد آندره در تولید انبوه از او برای تولید و بازاریابی محصولاتشان دعوت به کار کردند.

با ورود سیتروئن تولید اتومبیل‌های برادران مورس افزایش یافت. درسال 1912 سیتروئن شرکت چرخ دنده‌های سیتروئن را تأسیس کرد. همزمان با تأسیس این شرکت سیتروئن رئیس فدراسیون کارفرمایان اتومبیل شد. در سال‌های پایانی جنگ، کارخانه سیتروئن بیش از 24 میلیون توپ جنگی ساخت.

بعد از اتمام جنگ، کارخانه سیتروئن مجددا خودروسازی را ازسرگرفت. کارخانه وی اولین خودروسازی دنیا بود که تولید انبوه را آغاز کرد. سیتروئن در سال 1919 کارخانه اتومبیل‌سازی سیتروئن را پایه‌گذاری کرد. کارخانه او تا اوایل دهه 30 میلادی چهارمین اتومبیل‌سازی بزرگ دنیا بود.

مشهورترین اتومبیل‌های سیتروئن، ژیان و CX می‌باشد. سیتروئن یکی از نخستین مبتکران طرح‌های ساخت اتومبیل‌های آیرودینامیک بود. در سال 1963، مدیران سیتروئن تصمیم گرفتند محصولاتشان را مشترکا با پژو تولید کنند. 2 سال بعد با شکست توافق پژو ـ سیتروئن، مذاکره با خودروسازی پنهارد را آغاز کردند.

طی چند سال سیتروئن بخشی از سهام خود را به فیات ایتالیا فروخت. طی 3 سال فیات مشارکت خود با سیتروئن را برهم زد. با جدایی از فیات، سیتروئن در آستانه ورشکستگی قرار گرفت.

دولت فرانسه برای کنترل بازار کار و جلوگیری از ضرر بیشتر سیتروئن پیشنهاد الحاق سیتروئن به پژو را داد. در سال 1974، پژو 38.2 درصد از سهام سیتروئن را خریداری کرد و خودروسازی PSA پژو ـ سیتروئن در سال 1976 با کمک دولت فرانسه تأسیس شد.

منبع: History of citroen
آزاده سید میرزایی

سیتروئن در سال 1934 با اختراع Traction Avant اولـیـن تولید انبوه اتومبیل‌های چرخ محرک جلو در سطح جهانی را پایه‌گذاری کرد. سیتروئن طراح اتومبیلی بود که به رانندگی هیچ علاقه‌ای نداشت.
/ 0 نظر / 89 بازدید