جانشین هابل ، گرفتار در سیاهچاله بودجه

تلسکوپ فضایی جیمز وب ، گران‌ترین پروژه در تاریخ ناسا به 1.5 میلیارد دلار دیگر نیاز دارد تا بتواند بیش از یک سال دیرتر از زمان تعیین شده، در سپتامبر 2015 به فضا پرتاب شود.

 

 

جانشین تلسکوپ فضایی معروف هابل، تلسکوپ فضایی جیمز وب، پروژه مشترکی است بین ناسا، آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی کانادا.

دانشمندان پیش‌بینی می‌کنند نتایج به دست آمده، 100 بار بهتر از نتایج هابل باشند که رکوردی استثنایی در تاریخ تحقیقات فضایی است.

 

ناسا تاکنون 3 میلیارد دلار خرج پروژه کرده است، اما زمان پرتاب تلسکوپ هر سال بیشتر عقب افتاده است.

هنوز معلوم نیست ناسا چگونه می‌خواهد بودجه اضافی مورد نیاز را تامین کند، اما مسوولان ناسا می‌گویند که از تمام گزینه‌ها استفاده خواهند کرد.

بودجه تلسکوپ فضایی جیمز وب در حال حاضر 40 درصد از بودجه ناسا را به خود اختصاص داده است.

اشتباه در برآورد هزینه تلسکوپ وقتی اتفاق افتاد که سال 2008 پروژه مورد بررسی قرار گرفت. ستاد مرکزی ناسا و مرکز فضایی گودارد نیز مقصر شناخته شده‌اند که متوجه اشتباه در بودجه و برنامه زمانی نشده‌اند.

به علت وجود کاستی‌ها در پیش‌بینی اولیه بودجه، ناسا به اندازه کافی منابع مالی ذخیره برای تلسکوپ اختصاص نداده است تا جوابگوی هزینه‌های آینده باشد.

مقامات می‌گویند هنوز زود است تا بتوان راه حلی برای هزینه‌های پیش رو و مشکلات زمانی پیدا کرد، اما آنها امیدوارند بتوانند تا اوایل فوریه برنامه‌ای ارائه کنند.

تلسکوپ فضایی جیمز وب برای این طراحی شده که نور فروسرخ نزدیک و میانه را با آینه اصلی 7 متری خود که از بریلیوم ساخته شده، دریافت کند.

این تلسکوپ می‌تواند به دنبال اولین کهکشان‌ها یا اجرام نورده پس از مِهبانگ بگردد، تاریخچه شکل‌گیری کهکشان‌ها را رصد کند، تکامل منظومه‌ها را دنبال کند و نقشه شیمیایی سیاره‌ها، ستاره‌ها و کهکشان‌ها را ترسیم کند.

به عنوان بخشی از همکاری اروپا، یک موشک آریان 5، سفینه فضایی 7150 کیلویی را از آمریکای جنوبی پرتاب خواهد کرد تا سفر 3 ماهه خود را به سوی نقطه لاگرانژی با جاذبه خنثی شروع کند که تقریبا 6/1 میلیون کیلومتر از زمین فاصله دارد. تلسکوپ به مدت دست‌کم 5 سال و نیم کیهان را رصد خواهد کرد و هدف نهایی فعالیت آن بیش از 10 سال است.

یک آفتابگیر به اندازه یک زمین تنیس از 4 ابزار علمی تلسکوپ در برابر آفتاب محافظت خواهد کرد. این آفتابگیر باید تا برودتی معادل 50 کلوین یا منفی223 درجه سانتیگراد خنک شود.

science daily
مترجم: صبا شرف‌الدین زاده

/ 0 نظر / 10 بازدید