کهکشانی به اندازه 200 هزار سال نوری

ستاره شناسان با استفاده از رصدخانه فضایی پرتوهای ایکس چاندار موفق شدند در مرکز کهکشان مسیه 87 یک آتشفشان بزرگ را رصد کنند.

به گزارش مهر، کهکشان مسیه 87 یکی از نزدیکترین کهکشان ها به راه شیری است به طوری که تنها 50 میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد.

اندازه این کهکشان 200 هزار سال نوری است و یکی از نورانی ترین اجرام در آسمان شب به شمار می رود. این کهکشان در قلب خوشه سنبله که محل خاستگاه هزاران کهکشان است واقع شده است.

بخشی از این خوشه که کهکشان مسیه 87 در آن قرار دارد از گاز گرمی که مقدار زیادی پرتو ایکس ساطع می کند پر شده است. این گاز در حال سرد شدن بوده و به طرف مرکز کهکشان در حال حرکت است. این حرکت به فرایند سرد شدن گاز شتاب می دهد و کمک می کند که گاز به توده ابری که منشاء تشکیل ستارگان جدید خواهد بود متصل شود.

در مرکز این کهکشان یک سیاه چاله عظیم وجود دارد که امواجی از ذرات پر انرژی را در فضا پرتاب می کند. این ذرات، گاز گرم را از مرکز کهکشان دور می کنند و موجب می شوند که گاز کاملا به مرکز کهکشان نرسد. این حالت زمانی که در روی زمین یک آتشفشان فوران می کند نیز رخ می دهد و گازها و خاکسترهای داغ پس از فوران مواد مذاب به طرف اتمسفر پرتاب می شوند.

نمونه این حالت در مورد فوران اخیر آتشفشان ایسلند به وضوح دیده شد که توده های خاکستر ترافیک پروازهای اروپا را دچار مشکل کرده بودند.

در روی زمین، گازهای آتشفشانی امواج ضربه ای مافوق صوت ایجاد می کنند.اطلاعات تلسکوپ چاندار نشان می دهد که ذرات پر انرژی در اثر برخورد به توده گاز امواج ضربه ای مشابهی را در اطراف این سیاه چاله به وجود می آورند.

در حقیقت این اطلاعات نشان می دهد که این سیاه چاله نوعی «فوق آتشفشان کهکشانی» در مرکز کهکشان مسیه 87 است.

/ 0 نظر / 6 بازدید