مبارزه با قاتل بزرگ انسان‌ها

با وجود آن که بیش از 50 سال است داروهای آنتی‌بیوتیک در درمان بسیاری از بیماری‌های کشنده موفق عمل کرده‌اند، اما همچنان بیماری سل به عنوان یکی از بزرگ‌ترین عوامل مرگ و میر سالانه میلیون‌ها انسان را در سراسر دنیا به کام مرگ می‌کشد. براساس گزارش سازمان جهانی بهداشت در سال 2009 میلادی بیش از 7/ 1 میلیون نفر در دنیا به علت ابتلا به بیماری سل جان خود را از دست داده‌اند. بسیاری از پزشکان بر این باورند که در این ماجرا متهم اصلی عدم تجویز مقادیر کافی از داروهایی است که از آنها برای درمان افراد مبتلا به سل استفاده می‌شود و به این ترتیب در بسیاری از موارد عامل مولد بیماری نسبت به دارو مقاوم خواهد شد.

 

 براساس تحقیقات انجام شده متغیرهایی نظیر وزن، جنسیت افراد و همچنین جهش ژنتیکی عامل مولد بیماری و فرد بیمار ازجمله عواملی هستند که در تعیین مقدار دارو برای درمان بیماری نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند. تجویز مقدار مناسبی از دارو با توجه به شرایط فرد بیمار می‌تواند مدت درمان بیماری را که معمولا بیش از 6 ماه به طول خواهد انجامید به میزان قابل توجهی کاهش دهد و همچنین از گسترش باکتری‌های مقاوم در برابر درمان دارویی ممانعت به عمل آورد. گاهی برخی از سویه‌های باکتری مولد سل نسبت به طیف گسترده‌ای از داروها مقاوم می‌شوند که در چنین شرایطی علاوه بر این که درمان بیماری به سادگی امکان‌پذیر نخواهد بود، هزینه بسیار زیادی را در بر داشته و مدت طولانی به طول خواهد انجامید.

جالب است بدانید که در این میان آن گروه از افرادی که مصرف داروی آنتی‌بیوتیک تجویز شده توسط پزشک معالج خود را پس از ظاهر شدن نخستین علائم و نشانه‌های بهبودی قطع می‌کنند نقش بسیار مهمی را در ایجاد باکتری‌های مقاوم به درمان دارویی ایفا می‌کنند. نتایج به دست آمده از تحقیقات جدیدی که در این زمینه انجام شده حاکی از آن است که مقادیر داروی مناسب برای درمان بیماری سل بسیار بیشتر از مقدار دارویی است که در گذشته برای بیماران مبتلا به سل تجویز می‌شد و در این صورت دوره درمان فرد بیمار به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت. این یافته‌ها نشان می‌دهد که تجویز مقدار مناسب دارو و همچنین انتخاب داروی مناسب برای بیماران با توجه به وضعیت بیمار مهم‌ترین عامل برای درمان موفقیت‌آمیز بیماری سل خواهد بود.

بنابراین محققان امیدوارند با تعیین یک استاندارد مناسب برای تجویز مقدار داروی مناسب برای درمان افراد مبتلا به بیماری سل بتوانند به افق‌های جدیدی در درمان سل که از آن به عنوان بزرگ‌ترین قاتل انسان‌ها نام برده شده است دست یابند. اگرچه پیش از این به نظر می‌رسید آنتی‌بیوتیک‌هایی برای درمان افراد مبتلا به سل استفاده می‌شد نمی‌توانند داروی موثری برای درمان قطعی این گروه از بیماری‌ها باشند.

/ 0 نظر / 31 بازدید