کشف خفاش های ماهیگیر در اروپا

دانشمندان اعلام کردند خفاش های «انگشت دراز» اولین گونه شناخته شده از خفاش ها در اروپا هستند که می توانند ماهیگیری کرده و از ماهی ها تغذیه کنند.

به گزارش مهر، از گذشته تصور بر این اساس بود که این جانداران کوچک که 9 گرم وزن داشته و 42 میلیمتر ارتفاع دارند از حشرات تغذیه می کنند و از این رو دانشمندان از اینکه در فضولات این جاندار استخوان های ماهی را مشاهده می کردند شگفت زده شده بودند.

محققان دانشگاه «بَسک» در بیلبائو اسپانیا برای اینکه دریابند آیا این جاندار واقعا ماهیگیری می کند یا نه کنترل رفتارهای غذایی این خفاش را با استفاده از ابزارهای ردیابی رادیویی آغاز کردند و به تازگی موفق شده اند در هنگام ماهیگیری از این خفاش کوچک تصویربرداری کنند.

به گفته دانشمندان ، این خفاش در نزدیکی سطح آب پرواز کرده و ماهی هایی که از سطح آب تغذیه می کنند از قبیل ماهی آبنوس را شکار می کند. تاکنون تعداد محدودی از خفاش ها با توانایی ماهیگیری در جهان شناسایی شده اند که یکی از آنها خفاش ماهیگیر آمریکای جنوبی است و تا جایی که دانشمندان می دانند این خفاش انگشت دراز اولین گونه از خفاش های ماهیگیر در اروپا به شمار می رود.

این جانداران را می توان در مرداب ها و آبراه هایی در سرتاسر مناطقی مانند سواحل مدیترانه در موروکو، الجزایر، اروپا، لبنان، اردن و ایران مشاهده کرد. یکی از مهمترین دلایل از بین رفتن این جانداران کوچک آلودگی آب ها، از بین رفتن زیستگاه ها و ساختن مکرر سدها اعلام شده است.

/ 0 نظر / 11 بازدید