همکاری های ایران و روسیه در علوم فضایی

سفیر روسیه در ایران گفت: همکاری های دو کشور ایران و روسیه در زمینه فناوری فضایی که از 20 سال پیش آغاز شده صرفنظر از برخی مشکلات بار دیگر ادامه می یابد.

به گزارش مهر، الکساندر سادوفنیکوف که صبح امروز سه شنبه همزمان با پنجاهمین سالگرد اولین پرواز انسان به فضا در مراسم گرامیداشت این روز در سازمان فضایی ایران حضور داشت، گفـت: روسیه شاهد علاقه مندی و تمایل ایران برای تحقیقات و بررسی در زمینه فناوری های فضایی است و در این راستا همفکری های مثبتی میان ایران و روسیه دیده می شود.

وی با اشاره به روز تاریخی و فراموش نشدنی اعزام فضانورد روسی برای اولین بار به فضا تاکید کرد: موفقیت های ایران در سالهای اخیر در زمینه تحقیقات علمی فضایی نشان می دهد که به زودی نه تنها فضانوردان این کشور به فضا می روند بلکه تکنولوژی های ایرانی در عرصه فضا همگام و هم راستا با تکنولوژی های دیگر کشورهای صاحب این فناوری مورد استفاده قرار می گیرد.
 
سادوفنیکوف با پیش بینی اینکه فضانوردان روسی و ایرانی می توانند با همکاری یکدیگر کار تحقیقاتی مشترکی را به نتیجه برسانند، اظهار امیدواری کرد: همکاری های دو کشور در زمینه فناوری فضایی که از 20 سال پیش آغاز شده صرفنظر از برخی مشکلات باردیگر ادامه یابد.
 
وی تاکید کرد: دو کشور خواستار ایجاد یک فضای علمی و فناوری و به دور از جنبه های سیاسی در زمینه فضایی هستند.
 
50 سال پیش در 12 آوریل 1961 میلادی اولین فضاپیمای تاریخی بشر با سرنشینی «یوری گاگارین» از کشور شوروری سابق به فضا سفر کرد.

/ 0 نظر / 62 بازدید